Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracodawca na podstawie art.42 par. 4 Kodeksu Pracy powierzył na czas zawieszenia zajęć w szkołach pracownikom kuchni stanowisko sprzątaczki - ze względu na brak pracy na kuchni, z zachowaniem wynagrodzenia. Czy pracownik może odmówić powierzenia stanowiska?Jakie są konsekwencje dla pracownika i co w tej sytuacji ma zrobić pracodawca?
Na podstawie art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Przepis ten nie wymaga także uzyskania zgody pracownika. Co do zasady pracownik kuchni nie jest więc uprawniony do odmówienia wykonywania zadań sprzątaczki w sytuacji, gdy takie są potrzeby pracodawcy, a jednocześnie np. pracownik nie zgłasza przeciwwskazań zdrowotnych lub innych ważnych przyczyn. Nieusprawiedliwione niewykonywanie polecanej pracy nie uprawnia do żadnego wynagrodzenia, a ponadto może narazić pracownika na odpowiedzialność porządkową lub nawet na zwolnienie dyscyplinarne (art. 52 § 1 pkt 1, art. 80, art. 108 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zatrudnić na stanowisko nauczyciela wychowania przedszkolnego z Karty Nauczyciela, osobę, która ma ukończone studia mgr z ekonomii, a studia podyplomowe z: przygotowanie pedagogiczne, edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. Czy, jeśli ta osoba pracuje w stowarzyszeniu jako pomoc nauczyciela – szkoła stowarzyszeniowa to, czy istnieje możliwość przeniesienia jej do szkoły państwowej na stanowisko nauczyciela wychowania przedszkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie odnośnie wybierania urlopu pracownika mającego 4 dniowy tydzień pracy. Pensum tygodniowe nauczyciela wynosi 20 godzin dydaktycznych (placówka publiczna, podstawa zatrudnienia KN i KP). Urlop przysługujący wynosi 35 dni w roku. Rozkład pracy w tygodniu to: poniedziałki 6 godzin, wtorki 5 godzin, środy 5 godzin i piątki 4 godzin. Czwartki są dla pracownika dniami, w których pracy nie świadczy, jako że swoją tygodniową normę wypracowuje w 4 dni. W jaki sposób wybiera się urlop? Nasza księgowa od każdego dnia odlicza 10 godzin urlopu tj. pracownik pracuje 6 godzin, ale z urlopu potrąca mu się 10 godzin. Przelicza się ten urlop na 40 godzinny tydzień pracy. Osoby, które pracują w systemie 5 dniowym wybierają urlop na dni. Efekt jest taki, że pracownikowi pracującemu w 4 dniowym systemie urlop de facto kończy się szybciej. Proszę o wyjaśnienie tych przeliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chorowała 177 dni do dnia 04.04.2012 r. W dniu 05.04.2012 r., tj.w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych (Wielki Czwartek) zgłosiła sie do pracy wraz z zaświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy. Następnie w dniu 11.04.2012 r., tj. po dniach wolnych przyniosła kolejne zwolnienie lekarskie z innym kodem choroby, wydane przez innego lekarza. Zostało jej wypłacone wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłek chorobowy. Czy kontynuwanie zatrudnienia nauczyciela było właściwe, czy też stosując art. 23 ust 1.pkt 2. KN należało wręczyć nauczycielce wypowiedzenie z dniem 30.04.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Starosta wyznaczył nauczyciela do zastępowania Dyrektora placówki podczas jego nieobecności. W związku z tym: Czy oprócz decyzji z powiatu Dyrektor musi wydać zastępcy jakiś dokument? Aneks? Jakie wymogi formalne musi wykonać Dyrektor wobec zastępcy? Czy w okresie zastępowania Dyrektora nauczyciel powinien posługiwać się pieczątką. Czy należy wydać zastępcy upoważnienia? Czy zastępca ma takie same obowiązki jak wicedyrektor?
- Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony np. z powodu organizacji szkoły, to w sytuacji kiedy zakończy się mu 3. umowa (33 miesiące) zatrudnienia, musi zostać zatrudniony na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe