Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracodawca ( szkoła) zatrudnił pracownika na umowę o pracę na czas określony na okres 6 miesięcy tj. od 01.03.2016 do 31 .08.2016 r. (umowa w ramach robót publicznych). Następnie zawarł z nim kolejną umowę - tym razem na trzy miesiące: od 1.08 2016 r. do 31.11. 2016 r. Po zakończeniu umowy i upływie ponad 2 lat - pracodawca chce zawrzeć kolejną umowę na okres od 1.03. 2019 r. do 28.02. 2020 r.(umowa w ramach robót publicznych). Czy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, ta trzecia umowa na czas określony staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony?
Zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Pracodawca może więc zawrzeć z tym samym pracownikiem 3 umowy na czas określony, a dopiero czwarta będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony, chyba że łącznie umowy takie przekroczą 33 miesiące. Wówczas od dnia następującego po upływie 33 miesiąca pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. W opisanym przypadku umowy nie wyczerpują w/w limitów.
Ponadto, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10.10.2002 r. I PKN 546/01, przepis art. 251 k.p. nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych.
Powyższy wyrok dotyczy wprawdzie wcześniej obowiązujących przepisów, jednak jego treść wydaje się wciąż aktualna ze względu na obecne przepisy ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którą zatrudnienie bezrobotnych w ramach robót publicznych następuje zawsze na czas określony - w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona jest w zespole szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa z klasami gimnazjum oraz przedszkole. W roku szkolnym 2017/18 pracowała w przedszkolu w oddziale sześciolatków (pensum 22 godziny na tydzień). Na rok szkolny 2018/19 zaplanowano oddział 3-4 latków (pensum 25 godzin). Czy obowiązkiem dyrektora w maju było wręczenie porozumienia zmieniającego warunki pracy w związki ze zwiększeniem tygodniowego pensum? Jeśli tak, to co zrobić w przypadku, gdy takiego porozumienia nie było, a w zespole szkół nie ma możliwości zatrudnienia jej na etacie z 18-godzinnym pensum.
- Mam nauczycielkę,która pracuje na całym etacie jako wychowawca internatu i na 1/2 etatu w świetlicy szkolnej,są to dwie różne placówki.Chce skorzystać z urlopu zdrowotnego.W świetlicy szkolnej pracuje 4 lata .Jakie są procedury ubiegania się o urlop zdrowotny,ponieważ w szkole podstawowej nie spełnia kryterium.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel teorii przedmiotów zawodowych w zawodzie fryzjer? Nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikację A19 (wykonywanie zabiegów fryzjerskich).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest zatrudniona osoba niepełnosprawna. W okresie wakacji jest organizowany wyjazd z Funduszu Socjalnego. Czy opiekun do tej osoby może skorzystać z dofinansowania z Funduszu, jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie?
- Proszę o wzór dokumentu potwierdzającego zatrudnienie przez mianowanie. nauczyciel pracował w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, a od września rozpoczął pracę w szkole prowadzonej przez gminę. Są warunki do zatrudnienia przez mianowanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe