Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel teorii przedmiotów zawodowych w zawodzie fryzjer? Nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikację A19 (wykonywanie zabiegów fryzjerskich).
W zawodzie fryzjer, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 7 ze zmianami), kształcą zasadnicze szkoły zawodowe. Kwalifikacje nauczycieli zasadniczych szkół zawodowych określają przepisy § 3 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli […] (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 1264). Stanowią one, iż do zajmowania stanowiska nauczyciela w zasadniczej szkole zawodowej ma kwalifikacje osoba, która posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła:
1. studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
lub
2. studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć
lub
3. studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
lub
4. studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć
lub
5. studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1, 2, 3, 4, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Rozporządzenie określa również definicję kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa powyżej w pkt 5. Jest to kurs z zakresu określonego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, organizowany zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, którego ukończenie umożliwia nauczycielowi posiadającemu poziom wykształcenia wymagany od nauczycieli danego typu szkoły lub rodzaju placówki uzyskanie kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć.
Tak więc nauczyciel teoretycznego kształcenia zawodowego w zawodzie kształconym na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej powinien posiadać odpowiedni poziom wykształcenia (co najmniej studia pierwszego stopnia) i potwierdzoną, dyplomem lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, albo zaświadczeniem o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego, wiedzę merytoryczną do prowadzenia zajęć edukacyjnych, a także przygotowanie pedagogiczne. Informacje zawarte w pytaniu nie potwierdzają posiadania przez nauczyciela kwalifikacji do prowadzenia teoretycznego kształcenia zawodowego, kwalifikacje te nie są również wystarczające do prowadzenia praktycznej nauki zawodu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W poprzednim roku w wyniku zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną - dla jednej z nauczycielek nie było etatu, jednak ze względu na ciążę wypowiedzenie umowy z art. 20 KN było niemożliwe. W związku z tym moje pytania: Czy po roku czasu w związku z arkuszem na nowy rok szkolny 2014/2015 art. 20 KN ma dalej swoją moc prawną co do wypowiedzenia umowy? Czy można wręczyć lub dostarczyć w inny sposób wypowiedzenie umowy o pracę nauczycielce w maju, która w tym czasie przebywa na urlopie rodzicielskim (urlop do listopada)? Czy można zwolnić w tym roku innego nauczyciela (zamiast Pani przebywającej na urlopie rodzicielskim) i zastosować art. 20 KN - po roku czasu od zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć kwotę funduszu socjalnego - dofinansowanie do wypoczynku letniego - pracownikowi administracyjnemu tzn. Pani sekretarce, która zaczęła u nas w szkole pracę od 1 maja? Wcześniej była zatrudniona w innej szkole na cały etat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zapytać czy za nieobecnego nauczyciela wspomagającego w oddziale integracyjnym w przedszkolu można przydzielić nadgodziny doraźne innemu nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do wychowania przedszkolnego, ale nie posiadającego kwalifikacji do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi? Dodam, że w oddziale jest sześcioro dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w tym dwoje, którzy potrzebują stałej pomocy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od roku 2016/17 do klasy IV Szkoły Podstawowej będzie uczęszczała uczennica z orzeczeniem o niepełnosprawności sprzężonej. Czy w ramach pomocy psych- ped. oprócz 2 godzin zajęć rewalidacyjnych mogę zatrudnić nauczyciela z przygotowaniem (oligofrenopedagogika) jako asystenta nauczyciela, czy nauczyciela wspomagającego? W jakim wymiarze i na jakich warunkach (Kodeks Pracy czy Karta Nauczyciela )?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z ZFŚS można organizować spotkania integracyjne dla wszystkich pracowników czynnych i emerytów, których całkowity koszt pokrywany jest z ZFŚS
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe