Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Skoro pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym, to była na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a nie 180 jak podano w pytaniu. Podano też dwie daty rozpoczęcia...

PORADA PRAWNA

Pracownica naszego przedszkola (woźna oddziałowa), zatrudniona na czas nieokreślony, po wykorzystaniu 180 dni zwolnienia lekarskiego od 25.04.2012 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym (27.04.2012 – 23.10 2012). 90. dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada na dzień 25.07.2012 r. Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia od dnia 26.07.2012 r. (pracownica nie ukończyła jeszcze 50. roku życia). Kiedy powinnam wysłać pismo - rozwiązanie umowy oraz świadectwo pracy? Z uzyskanych informacji wiem, że w chwili obecnej przebywa za granicą.

Skoro pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym, to była na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a nie 180 jak podano w pytaniu. Podano też dwie daty rozpoczęcia świadczenia: 25 i 27 kwietnia. Do prawidłowej daty należy doliczyć 3 miesiące (nie 90 dni) oraz co najmniej jeden dzień:

kodeks pracy:

Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc. 

 

W opisanym przypadku umowę można rozwiązać np. z końcem lipca - będzie to okres dłuższy niż pobieranie wynagrodzenia, zasiłku i 3-miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego.

Teraz należy wysłać do pracownicy pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli znany jest pracodawcy aktualny adres przebywania pracownika, tam należy wysłać pismo; jeżeli adres nie jest znany, należy wysłać je na adres wskazany przez pracownika w trakcie trwania stosunku pracy.

 

kodeks cywilny:

Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

 

Pismo będzie dwa razy awizowane i wreszcie wróci do nadawcy. Z datą drugiego awizowania należy rozwiązać umowę o pracę, sporządzić świadectwo pracy i wysłać na ten sam adres.


 


 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT