Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywała pół roku na zwolnieniu lekarskim ze względu na stan zdrowia (bóle kręgosłupa i biodra). Miała być przygotowana do operacji, jednak ze względu na zmiany w szpitalu, w którym miała być operowana (szpital zmieniono na szpital covidowy), wszystkie operacje i zabiegi zostały wstrzymane. Pracownica porusza się o kuli. Chce wrócić do pracy. Pracodawca musi jednak wydać pracownikowi skierowanie do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne. 1. Co w przypadku, gdy medycyna pracy nie wyda zgody na powrót do pracy? 2. Czy umowa rozwiązuje się automatycznie? Czy należy wtedy rozwiązać umowę – jaki jest wówczas okres wypowiedzenia? Jaka podstawa prawna? 3. Co wpisujemy w świadectwie pracy w pkt 4 (stosunek pracy ustał w wyniku…)?
Jeżeli pracownica nie uzyska orzeczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku, to nie może zostać dopuszczona do pracy (art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Jej umowa nie ulegnie automatycznemu rozwiązaniu, tylko pracownica będzie korzystała z nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej albo ze zwolnienia lekarskiego, jeśli je uzyska (§ 1 i § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632).
Umowę można rozwiązać za porozumieniem stron – za zgodą pracownicy, w uzgodnionym z nią terminie (art. 30 § 1 pkt 1 KP), za wypowiedzeniem jednej ze stron, którego długość jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i który wynosi 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, oraz 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art. 30 § 1 pkt 2, art. 36 § 1 pkt 2 i 3 KP).
W przypadku kontynuowania zwolnienia lekarskiego bez prawa do zasiłku ponad 182 dni, gdy pracownica nie będzie się ubiegała o świadczenie rehabilitacyjne, możliwe jest także zwolnienie bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b KP.
W ust. 4 świadectwa pracy należy wpisać rzeczywiście zastosowany jeden z ww. trybów rozwiązania stosunku pracy – a więc odpowiednio porozumienie stron, wypowiedzenie pracodawcy albo pracownika, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę ze wskazaniem odpowiedniego punktu art. 30 § 1 lub 53 KP (załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1862 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie czy dyrektorowi gimnazjum, któremu z dniem 31.08.2017 r. kończy się kadencja dyrektora i gimnazjum od 01.09.2017 r. zostaje włączone do szkoły podstawowej przysługuje art. 20 K N w sytuacji gdy dla byłego dyrektora gimnazjum nie ma godzin w pełnym etacie i dyrektor chce przejść na emeryturę z dniem 01.09.2017 r.? Proszę o wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany (szkoła podstawowa) może uzupełniać etat w placówce nieferyjnej (Ognisko Pracy Pozaszkolnej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w zakresie "pracy w nocy" pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych w trakcie światowych dni młodzieży. Czy w związku z dyżurami jakie ewentualnie będą pełnić pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych w nocy to powinni dostać osobne polecenie, informację, że pełnią w nocy, a co z dodatkiem za pracę w nocy???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma 30/30 pełen etat biblioteki i 6/18 języka polskiego jej etat w przeliczeniu to 36/27 i 9 godzin ponadwymiarowych (pensum 27). Od 1 września w zastępstwie otrzymała dodatkowo 5/18 godzin języka polskiego za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim. Czy powinnam na czas zastępstwa jeszcze raz przeliczyć pensum tej nauczycielce, czy niezmiennie po mimo, iż ma pensum 27 to tylko doliczyć te godziny doraźnego zastępstwa do godzin ponadwymiarowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie nieobecności psychologa szkolnego można przydzielić godziny zastępstwa pedagogowi, który realizuje część zadań za nieobecnego kolegę?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe