Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica zatrudniona na 9/40 etatu za 2015 r. wykorzystała w całości urlop wypoczynkowy. Na początku 2016 r. przyniosła zwolnienie lekarskie, ponieważ zaszła w ciąże. Urodziła na początku kwietnia i do połowy sierpnia przebywa na urlopie macierzyńskim po czym idzie na dodatkowy urlop. Z dniem 31 sierpnia rozwiązana zostanie z nią umowa. Za ile dni urlopu należy jej się ekwiwalent i jaką kwotę należy wziąć pod uwagę przy jego wyliczeniu (czy kwotę za czas choroby, macierzyńskiego czy kwotę wynikającą z umowy o pracę?
Za 2016 rok pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu i przepracowanego czasu, czyli za 8 miesięcy. W pytaniu nie podano, do jakiego wymiaru urlopu pracownica jest upoważniona - 20 czy 26 dni.
W przypadku 20 dni:
9/40 x 20 = 5 dni
5 : 12 miesięcy x 8 miesięcy zatrudnienia = 3,33 po zaokrągleniu 4 dni.
W przypadku 26 dni:
9/40 x 26 = 6 dni
6 : 12 miesięcy x 8 miesięcy zatrudnienia = 4 dni.
Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, urlop wypoczynkowy przysługuje zatem w wymiarze 4 dni.
Przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu urlopowego należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę. Szczegółowe zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z nauczycielem mianowanym zatrudnionym zgodnie z kwalifikacjami została zawarta druga umowa na czas określony za zgodą kuratora do końca zajęć. W zakresie drugiej umowy nauczyciel uzupełni kwalifikacje w lutym. Kiedy można mu zmienić umowę - po uzyskaniu kwalifikacji czy pracuje do końca umowy do celów płacowych jako stażysta?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka umowę mam zawrzeć z nauczycielem dla którego mam 16 godzin dydaktycznych oraz 3 godziny zajęć dydaktyczno-wyrównawczych? W tej chwili jest na pełnym etacie.Zajęcia wyrównawcze ma w nadgodzinach. Od nowego roku nie ma pensum. Czy wypowiedzieć warunki umowy i zajęcia wyrównawcze we wrześniu aneksem dopełnić do etatu? czy zajęcia wyrównawcze traktować jako nadgodziny przy zmniejszonym pensum? Z góry dziękuje za opdpowiedź?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zaświadczenia (załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 w sprawie awansu zawodowego) oraz aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela (załącznik nr 3). Czy podstawa prawna w tych dwóch dokumentach to: Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. NR 97, Poz. 674, z póź. zm.)? Czy zmienił się Dz.U. itd? Czy napisać tak jak we wzorze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony od 01.01.2018 do 30.06.2018 przebywał na urlopie bezpłatnym. 0d 01.07.2018 do 31.12.2018 pracuje w pełnym etacie. Od 19.10. do 24.10.2018 będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy będzie mu się należała „13” za 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w lutym 2023 r. odszedł na emeryturę (24 lutego 2023) i otrzymał za przepracowany rok szkolny 2022/2023 (od września 2022 r. do lutego 2023 r.)w proporcjonalnej wysokości świadczenie urlopowe. Następnie, od 1 marca 2023 r. został ponownie zatrudniony do końca zajęć szkolnych (t.j. do 23 czerwca 2023 r.) i za okres od marca 2023 r. do czerwca 2023 r. otrzymał w proporcjonalnej wysokości świadczenie urlopowe wypłacone w czerwcu 2023 r. Czy w związku ze zmianą wysokości świadczenia urlopowego w 2023r. (podwyższenie odpisu) należy wyrównać temu nauczycielowi to świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe