Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik był zatrudniony od 15.10.1981 r. do 31.03.1987 r. oraz od 01.09.1988 r. do 08.04.1990 r. na stanowisku palacza centralnego ogrzewania. W sezonie zimowym pracował jako palacz c.o. natomiast w sezonie letnim wykonywał obowiązki konserwatora. Czy za okres zimowy za ww. lata można zaliczyć pracę w szczególnych warunkach na podstawie Wykazu A Dział XIV pkt. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. (Dz.U. Nr 8 poz. 43) oraz Załącznik Nr 4 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.08.2005 r. (Dz.U. Nr 146 poz. 1222)
Nie można udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ nie podano, przy jakich konkretnie urządzeniach pracownik wykonywał pracę jako palacz c.o. Zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43), praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Takie okresy pracy stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub w świadectwie pracy. Jednocześnie wykaz A dział XIV ww. rozporządzenia do pracy w szczególnych warunkach zalicza prace niezautomatyzowane palaczy i rusztowych kotłów parowych lub wodnych typu przemysłowego. Do pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się natomiast prac nie zautomatyzowanych palaczy kotłów grzewczych. W uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 10.01.2018 r., III AUa 612/17 (http://orzeczenia.bialystok.sa.gov.pl/content/$N/150500000001521_III_AUa_000612_2017_Uz_2018-01-10_001) wskazano, że zgodnie z Polską Normą, która określa pojęcie kotłów grzewczych oraz ich parametry, kotły grzewcze są to urządzenia z paleniskiem przeznaczone do wytwarzania pary lub podgrzania wody ciepłem, wywiązującym się w procesie spalania paliwa, którego moc nie przekracza 1 MW, przy czym w kotłach wodnych temperatura wody na wylocie nie przekracza 115°C, a w kotłach parowych ciśnienie pary nie przekracza 70 kPa (około 0,7 atm). Z kolei Polska Norma nie definiuje kotłów przemysłowych, ale sąd wskazał, że pojęcie to objaśnia stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych wyrażone w piśmie z 14.11.1985 r. skierowanym do podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, w świetle którego jako niezautomatyzowane kotły parowe lub wodne typu przemysłowego należy rozumieć urządzenia z paleniskiem przeznaczone do wytwarzania pary lub podgrzania wody ciepłem wywiązującym się w procesie spalania paliwa, których moc przekracza 1 MW, przy czym w kotłach wodnych temperatura wody na wylocie przekracza 115°C, a w kotłach parowych ciśnienie pary przekracza 70 kPa (około 0,7 at.). Podaną powyżej definicję kotłów przemysłowych należy rozumieć jako te, które nie spełniają definicji kotłów grzewczych. Pracodawca sam musi sklasyfikować kotły obsługiwane przez palacza, aby stwierdzić, czy palacz pracował w szczególnych warunkach przy niezautomatyzowanych kotłach parowych lub wodnych typu przemysłowego. W razie wątpliwości co do klasyfikacji kotłów obsługiwanych przez palacza należy zasięgnąć informacji eksperta posiadającego fachową wiedzę co do rodzajów kotłów znajdujących się w szkole w okresach zatrudnienia palacza.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę przydzielić godziny techniki nauczycielowi posiadającemu kurs doskonalący " TECHNIKA Z WYCHOWANIEM KOMUNIKACYJNYM ".
- Nauczyciel przedszkola jest na etacie 25/25. Od września będzie miał etat w wymiarze 24/25. Jeżeli będzie chciał odejść na emeryturę na swój wniosek to jaką należy wypłacić jej odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący na urlopie bezpłatnym może korzystać z zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Aktualnie dwóch nauczycieli jest w mojej placówce na urlopie bezpłatnym jednocześnie pracują w innej placówce oświatowej.
- Czy wychowawcy (nauczyciel) w internacie sosw (mogą pracować w każdą niedzielę z innym dniem wolnym w tygodniu, czy muszą mieć co drugą niedzielę wolną nawet, jeżeli chcą pracować w każda niedzielę? Jest to placówka feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09,2018 został utworzony Zespół Szkolno-Przedszkolny, którego wicedyrektorem miał zostać dyrektor przedszkola wchodzącego w skład zespołu. Dyrektor przedszkola uzyskał wyróżniającą ocenę pracy dnia 24 maja 2014. Czy w związku z par 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym,który mówi, że wicedyrektorem może zostać n-l, który uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy nie można mu powierzyć tego stanowiska bez nowej oceny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe