Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. W dniach od 21.01.2014 r. - 24.01.2014 i od 05.02 - 11.07.2014 przebywał na zwolnieniu lekarskim a następnie od 12.07. 2014 do 31.12.2014 przebywa na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Czy pracownik nabywa prawo do "13", a jeśli tak to z jakiego okresu powinna być naliczona?
Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane m.in. w przypadku korzystania z urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z podanych dat wynika, że pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 rok.
Sposób obliczania powyższego wynagrodzenia reguluje art. 4 wspomnianej ustawy. I tak, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Pracownikowi należy więc naliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne tylko z okresu, kiedy pobierał wynagrodzenie za pracę (bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik na stanowisku dozorca w szkole przynosił zwolnienia od lekarza rodzinnego przez kilka tygodni tj. od poniedziałku do piątku systematycznie. Razem ponad 40 dni. Został wysłany do lekarza medycyny pracy w celu potwierdzenia czy jest zdolny do pracy. Lekarz potwierdził zdolność do pracy z zastrzeżeniem, że może dźwigać do 10 kg. Dla szkoły w mojej ocenie pracownik jest nie przydatny. Czy powinien dyrektor pozwolić rozpocząć pracę na tym stanowisku? Jakie kroki decyzyjne powinien poczynić pracodawca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mojej szkoły jest od tygodnia na L4 w związku z zagrożoną ciążą (początek ciąży).Należy przypuszczać, że ten stan będzie trwał do porodu czyli do polowy października br.a później macierzyński i ekwiwalent za urlop. Od 01 kwietnia br. chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Proszę mi powiedzieć jaką umowę mogę przygotować za owo zastępstwo zakładając, że zwolnienia lekarskie będą przynoszone co pewien czas zachowując ciągłość. Co z urlopem w czasie wakacji, czy w tym czasie również musi być ciągłość zwolnień lekarskich?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje urlop w czasie ferii zimowych? Czy dyrektor ma prawo zlecić mu opiekę nad dziećmi w czasie ferii zimowych?
- Mam pytanie dotyczące prawidłowego rozliczenia godzin wychowawcy zatrudnionego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii gdzie etat wynosi 26 h w okresie świątecznym, z założeniem, że jesteśmy placówką feryjna i od dnia 22 grudnia do 1 stycznia placówka nie prowadzi działalności dydaktyczno-wychowawczej. Ile godzin do przepracowania mieli wychowawcy w tygodniu od 19 grudnia do 25 grudnia, 26 h czy pomniejszone godziny od piątku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jako szkoła stowarzyszeniowa pracujemy na podstawie Kodeksu pracy. Czy zatrudniając nauczyciela emeryta, można z nim podpisać umowę zlecenia, czy musi to być umowa o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe