Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony od 1 maja 2021 r., przez cały lipiec miał urlop bezpłatny. Przysługuje mu 20 dni urlopu na rok. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi za 2021 r.?
Sposób nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego zależy od tego, czy zatrudnienie pracownika w maju 2021 r. było jego pierwszym zatrudnieniem w życiu, czy kolejnym. Przy założeniu, że pracownik jest zatrudniony po raz pierwszy w życiu, zastosowanie znajdzie reguła z art. 153 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320), zgodnie z którą pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy – w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę – uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. W pierwszym kalendarzowym roku pracy pracownik nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Za czas urlopu bezpłatnego pracownik nie nabywa uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, gdyż urlop bezpłatny jest okresem, w którym ulegają zawieszeniu obowiązki i uprawnienia ze stosunku pracy. Co oznacza, że pracownik nabędzie prawo do urlopu za miesiące: maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień (łącznie 7 miesięcy). 7/12 z 20 daje 11,66 po zaokrągleniu w górę: 12 dni urlopu.
Przepis art. 1552 Kodeksu pracy dotyczący obniżania proporcjonalnego wymiaru czasu pracy pracownika w związku z udzielonym urlopem bezpłatnym będzie miał zastosowanie, o ile pracownik był w zatrudniony z dniem 1 stycznia 2021 r. u innego pracodawcy. Na podstawie art. 153 § 2 Kodeksu pracy prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Jeżeli zatem pracownik był zatrudniony z dniem 1 stycznia 2021 r., to nabył prawo do kolejnego urlopu, ale z powodu zmiany pracodawcy i udzielenia urlopu bezpłatnego urlop ten będzie proporcjonalnie zmniejszony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka klas 4-8 odchodzi na emeryturę, jej ostatni dzień pracy to 19.01.2020 r. Proszę o informację za ile dni powinnam wypłacić tej nauczycielce ekwiwalent za urlop? Czy za 56 dni ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy podpisywanie przez dyrektora szkoły umów z nauczycielami pełniącymi opiekę nad uczniami, którym gmina zapewnia dowóz do szkoły jest zgodne z prawem?
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Nauczycielka została z dniem 01.09.2016 r. zatrudniona w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na 0,69 etatu. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek powołania społecznego inspektora pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe