Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje w związku z przejściem na emeryturę, pracownikowi należy wypłacić odprawę emerytalną w dniu ustania stosunku pracy. Fakt, że po otrzymaniu decyzji o przyznaniu emerytury pracownik zamieni ją na rentę rodzinną nie ma znaczenia.
Pracownik nie musi okazywać pracodawcy decyzji o przyznaniu emerytury. Sam fakt rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę jest podstawą do wypłaty odprawy.
Ustawa z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych:
art. 38 ust. 3. W związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:
1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia;
2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia;
3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych:
§ 9. Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy:
Art. 921. § 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym zapytać o kwestię związaną z urlopem dla poratowania zdrowia.Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia, może bezpośrednio po jego zakończeniu pójść na kolejny roczny urlop dla poratowania zdrowia, czy musi być zachowana jakaś przerwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- Jak powinien zachować się pracodawca w sytuacji, gdy pracownik (nauczyciel bibliotekarz) z urazem ręki (zwichnięcie/złamanie) przychodzi do pracy po kilkudniowym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zakończył staż na nauczyciela dyplomowanego z dniem 31.05.2017r. Od 4.06.2017 do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym czasie miał prawo złożyć sprawozdanie do 30.06.2017r. i uzyskać ocenę dorobku zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozliczyć godziny ponadwymiarowe i zastępstwa ustalając, że dniem rozliczenia za miesiąc będzie np. każdy 25. dzień miesiąca? Z uwagi na przekazywanie danych do DBFO (ponieważ szkoła nie ma na miejscu księgowości) czas na stworzenie list, a potem wypłata może się wydłużyć do 3-5 dni. Czy będzie to zgodne z §39 pkt 4 KN? Czy taki zapis powinien być w Regulaminie Pracy i Płacy jednostki? Nie jesteśmy w stanie rozliczyć godzin do ostatniego dnia miesiąca i zlecić wypłat na konta jednego dnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe