Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony z Zespole Szkół (Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Technikum) jako : 1) nauczyciel - od 1.09.2014r. do 31.08.2016 w wymiarze 1/2 etatu (umowa na czas nieokreślony) od 09.2016r. do chwili obecnej w wymiarze pełnego etatu. (umowa o pracę na czas nieokreślony ) nauczyciel kontraktowy; 2) sekretarka - od 1.09.2014r. w wymiarze 1/2 etatu ( umowa na czas nieokreślony). W związku z brakiem godzin w roku szkolnym 2017 / 2018 w / w pracownik nie będzie zatrudniony na stanowisku nauczyciela, natomiast zwiększy się wymiar jego zatrudnienia na stanowisku sekretarki do pełnego etatu. Jakie wypowiedzenie należy wręczyć temu pracownikowi, skoro będzie nadal zatrudniony u tego samego pracodawcy w pełnym wymiarze godzin, ale na innym stanowisku. Czy należy mu się odprawa?
Pracownik jest zatrudniony na dwie odrębne umowy o pracę (dwa różne stanowiska pracy i dwie podstawy prawne zawarcia stosunku pracy - kodeks pracy i Karta Nauczyciela).
Umowa zawarta na postawie Karty Nauczyciela zostaje mu wypowiedziana z przyczyn organizacyjnych i pracodawca wypłaca odprawę z tytułu zwolnienia. Z uwagi na to, że w skład zespołu szkół wchodzi wygaszane gimnazjum (tak wynika z pytania), stosuje się przepisy ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, czyli w pierwszej kolejności przeniesienie w stan nieczynny, a w razie braku zgody nauczyciela - rozwiązanie umowy.
Umowa na stanowisku sekretarki zostanie zmieniona aneksem do wymiaru 1 etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o przygotowanie wzoru kryteriów wyboru nauczycieli do zwolnienia/ obniżenia etatu
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola z umiarkowaną niepełnosprawnością jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na 18/24 (łączone pensum, młodsza i starsza grupa przedszkolna). Uwzględniając niepełnosprawność etat wynosi 18/20. Nauczyciel ten jest zatrudniony od 01.09.2021 r. do 31.08.2022 r. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi? Czy 35 dni urlopu jest liczone na rok szkolny czy rok kalendarzowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przytaczam cytat z Państwa strony int: " Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa? "Z uwagi na to, że nauczyciele oddziału 0 podlegają przepisom o szkołach nieferyjnych, a nauczyciele szkoły - przepisom o szkołach feryjnych, zasadne jest, aby nauczyciel otrzymał dwie osobne umowy" - to cytat z Państwa strony. Pytanie: skąd (podstawa prawna) podział na "feryjne" i "nieferyjne" - KN mówi o tym w innym kontekście. Poza tym, nauczyciel jest zatrudniony w szkole "nieferyjnej", więc dlaczego stosować wobec niego inne przepisy? W związku z tym, proszę o ponowną odpowiedź, bo zagadnienie jest bardzo ważne i podanie podstawy prawnej.Skąd informacja, że nauczyciele "0" podlegają pod przepisy o "szkołach nieferyjnych" oraz jakie to przepisy?
Oraz Państwa odpowiedź:
Oddział przedszkolny w szkole podstawowej to jedna z form realizacji wychowania przedszkolnego (art. 14 ustawy o systemie oświaty). Tak samo jak przedszkole, oddział przedszkolny realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego. Kolejną kwestią łączącą oddział przedszkolny z przedszkolem jest pobieranie opłat za zajęcia dodatkowe i wyżywienie.
RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ (zał. nr 2 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół):
§ 5.6. W szkole mogą być tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.
I to tyle, jeśli chodzi o przepisy regulujące działalność oddziałów przedszkolnych. Dalej z pomocą przychodzi MEN ze swoimi opiniami:
"Oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i w świetle art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), nawet jeżeli jest umieszczony w szkole podstawowej, to nie wchodzi w skład jej struktury organizacyjnej szkoły podstawowej. Oznacza to, że oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują według modelu przedszkolnego. Dzienny czas pracy przedszkola ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola oraz z uwzględnieniem potrzeb rodziców/opiekunów prawnych dzieci." (źródło: www.men.gov.pl)
Zarówno w przedszkolu, jak i w oddziale przedszkolnym organizacja wychowania przedszkolnego musi wyglądać tak samo. Praca powinna więc przebiegać w systemie całorocznym, z przerwą urlopową zorganizowaną tak jak w innych przedszkolach. Nauczyciel może pracować w ramach tzw. pensum łączonego - w szkole podstawowej i w oddziale przedszkolnym, jednak w omawianym przypadku, gdy nauczyciel w oddziale przedszkolnym jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, nie widzę sensu łączenia pensum (co innego, gdy w "0" nie miałby etatu, wówczas godzinami w szkole ten etat można dopełnić). Zatrudniając nauczyciela na dwóch różnych stanowiskach można zawrzeć dwie odrębne umowy i sądzę, że w tym przypadku jest to najlepsze rozwiązanie".
Moje pytanie nie dotyczyło zatrudniania.
1. Skąd podział na feryjne i nieferyjne? KN mówi o tym w innym kontekście.
2. Dlaczego w ramach jednej placówki nauczyciele mieliby być zatrudniani z dwóch różnych przepisów - to dyskryminacja.
3. Proszę o podanie tych przepisów, na które Państwo się powołują.
4. Proszę o podstawę prawną
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na niepełny etat w przedszkolu jest do końca czerwca na urlopie bezpłatnym. W maju przysłał wypowiedzenie umowy (obowiązuje go 3 miesięczny okres wypowiedzenia).
Pytanie: Czy za lipiec i część sierpnia muszę wypłacić mu wynagrodzenie?
Czy należy mu się jeszcze urlop lub ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe