Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Art. 53 § 1 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może (czyli nie musi) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
Pozostawienie w zatrudnieniu pracownika niezdolnego do pracy, jeżeli nie ma dla niego innego stanowiska, na którym mógłby wykonywać pracę jest dla pracodawcy bezzasadne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wychowania fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim do 3.11.2014 r. Dnia 23.10.2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 4.11.2014 r. do 3.11.2015r. Jako załącznik dołączył orzeczenie lekarskie wydane przez chirurga ogólnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Formalnie dokumentacja spełnia wymogi prawne. W takiej sytuacji powinnam na podstawie złożonych dokumentów wydać decyzję pozytywną. Jednak istnieje przypuszczenie, iż wobec tego nauczyciela toczy się postępowanie karne (prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu). Skierowałam więc pismo do Policji, by potwierdziła, czy wobec nauczyciela toczy się postępowanie karne i w jakiej sprawie (na podstawie art. 83 KN). Wykroczenie miało miejsce niedawno (2 tygodnie temu), dlatego raczej nie będzie jeszcze na wokandzie sądowej, stąd zapytanie o karalność jest bez sensu. Jeśli odpowiedź Policji potwierdzi fakt postępowania karnego wobec nauczyciela, to mogę zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków, ale jakie wtedy powinno być postępowanie, jeśli chodzi o złożony wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. I druga możliwość w przypadku kiedy doniesienia są niepotwierdzone, muszę udzielić urlopu. Co później kiedy już w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia wyjdzie na jaw, że toczy się jednak postępowanie wobec nauczyciela, bo sprawa wcześniej np. była w prokuraturze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki muszą spełnić studia podyplomowe, aby dawały prawo do nauczania przedmiotu? Nauczyciel dyplomowany, polonista ukończył studia podyplomowe z informatyki. W wykazie zajęć tych studiów nie ma dydaktyki informatyki. Czy ma prawo do nauczania tego przedmiotu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sprawozdaniu z działalności żłobka w liczbę osób zatrudnionych na ostatni dzień okresu sprawozdawczego wlicza się osoby przebywające na urlopie wychowawczym i na zwolnieniu ciążowym ( osoby te od grudnia nie widnieja na liście płac) czy podaje się tylko liczbę tych którzy aktualnie pracują?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy organ prowadzący może wstrzymać wypłatę nagród, dodatków motywacyjnych i innych wynikających z stosunku pracy, tłumacząc to brakiem środków finansowych? Czy w takiej sytuacji należałoby wypowiedzieć pracownikom warunki płacy? W regulaminie gminnym nie ma zapisów mówiących o tym, że można nie wypłacić ww. świadczeń.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe