Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik kuchni (pomoc kucharza) po dwóch latach pracy w przedszkolu, dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności. Badanie okresowe jako zdrowy pracownik ma do 2020r. Czy mam prawo/obowiązek w takim wypadku skierować pracownika na badanie weryfikacyjne z orzeczeniem o niepełnosprawności do medycyny pracy?
Orzeczenie o niepełnosprawności nie ma wpływu na ważność badań okresowych. Przepisy kodeksu pracy dot. badań profilaktycznych nie łączą w żaden sposób orzeczeń o niepełnosprawności z badaniami lekarskimi pracowników. Również przepisy ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie regulują tego typu kwestii. W związku z przedłożonym orzeczeniem, pracownik korzysta z uprawnień określonych w ustawie, w zależności od stopnia niepełnosprawności, np. obniżony czas pracy (znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności), zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych (chyba, że lekarz wyrazi zgodę), dodatkowa 15-minutowa przerwa, 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego (znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W 2014 r. ukończyłam kurs kwalifikacyjny oligofrenopedagogika. W tym roku w mojej szkole będą organizowane studia podyplomowe oligifrenopedagogika. Czy jest sens abym podejmowała takie studia?
- Ile dni urlopu uzupełniającego za 2014 r. należny się dyrektorowi szkoły, który wykorzystał 14 dni ferii, od 20.07 do 20.08 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 21.08. rozpoczyna pracę w ramach przygotowania roku szkolnego? Jeżeli od 18.08. miałby zlecony nadzór nad remontami to czy dni 15,16,17 są dniami urlopu?
Dyrektor wykorzysta łącznie za 2014 rok 6 tygodni i 3 dni urlopu. Urlop uzupełniający, zgodnie z Kartą Nauczyciela, przysługuje za maksymalnie 8 tygodni i tylko za niewykorzystanie urlopu z powodu choroby oraz innych urlopów (poza zdrowotnym), jak również z powodu zlecenia przez organ prowadzący nadzoru nad remontami i inwestycjami lub realizacji innych zadań zleconych. Praca związana z rozpoczęciem roku szkolnego nie mieści się w powyższym wyliczeniu. Zlecenie nadzoru nad remontami od 18.08 nie może mieć miejsca, gdyż do 20.08 dyrektor przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopiero okres po 20.08 stanowiłby podstawę do urlopu uzupełniającego. Biorąc powyższe pod uwagę, dyrektorowi przysługiwałby urlop uzupełniający w wymiarze 1 tygodnia i 4 dni.
Proszę wskazać które dni policzono jako dni urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 01.09.2015 r. zatrudniłem nauczyciela w wymiarze 2/18 do końca zajęć szkolnych, tj. do dnia 24.06.2016 r. w dniu zatrudnienia nauczyciel legitymował się dyplomem licencjata. Po trzech miesiącach - 30.11.2015 r. nauczyciel dostarczył dyplom ukończenia studiów, potwierdzający uzyskanie tytułu magistra, na którym figuruje data 01.07.2015 r., co oznacza, że w dniu zatrudnienia miał ukończone studia i posiadał tytuł magistra. Czy w związku z tym powinienem nauczycielowi wypłacić wyrównanie od dnia 1 września, czy też sporządzić aneks do umowy, uwzględniając wykształcenie wyższe mgr i wypłacić wyższą pensję od dnia 1 grudnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest na urlopie dla podratowania zdrowia .Czy i w jakim terminie mogę wręczyć pismo o zmniejszonych godzinach? Nauczyciel nie będzie miał całego etatu w roku przyszłym. Jest taka możliwość ze względu na małą ilość uczniów.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe