Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy. W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Podstawę odprawy emerytalnej nauczyciela stanowi wprawdzie wynagrodzenie ostatnio pobierane w szkole, ale jest ono ustalane według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy – art. 87 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W związku z tym należy uwzględnić wynagrodzenie z 31 sierpnia 2017 r., zgodnie z § 6 ust. 1 w zw. z § 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz.U. z 2001 r. Nr 71, poz. 737 ze zm., które nakazują branie pod uwagę kwot obowiązujących w miesiącu wykorzystywania urlopu, czyli analogicznie w miesiącu rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Psycholog szkolny X zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie mianowania, w bieżącym roku szkolnym w wyniku ograniczenia pracuje w wymiarze 0,5 etatu tj. 10 godz. tygodniowo i w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności korzysta z obniżonego pensum. W związku z przewidywaną długotrwałą nieobecnością drugiego psychologa Y (zatrudnionego również w wymiarze 0,5 etatu, tj. 10 godz. tygodniowo) pojawia się konieczność zapewnienia zastępstwa. Czy można przydzielić godziny nieobecnego psychologa Y w ramach doraźnego zastępstwa 10 godz. tygodniowo do końca zajęć dydaktycznych psychologowi X? Godziny doraźnych zastępstw zostały zdefiniowane odrębnie w stosunku do godzin ponadwymiarowych (art. 35 ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela) i nie wpływają na wymiar pensum nauczyciela. Czy dopuszczalną formą jest np. aneks do ograniczenia etatu na okres do końca zajęć dydaktycznych, czy należy wykazywać godziny zastępstwa do wypłaty wynagrodzenia w każdym okresie rozliczeniowym razem z wykazem pozostałych zastępstw doraźnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniona od 01.09.2020r.na czas określony do 31.08.2021r. nauczycielka od 30.11 2021r. przeszła na zwolnienie lekarskie. W dniu 21.01.2021r urodziła dziecko i rozpoczęła urlop macierzyński.
Urlop skończy się 9.06.2021r. Nauczycielka deklaruje powrót do pracy. Czy po urlopie macierzyńskim musi odebrać urlop uzupełniający za ferie?
Czy okres wakacji letnich jest wystarczającą formą odbioru urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym można temu nauczycielowi przydzielić jedynie 8 godzin. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, w szkole podstawowej w wymiarze 18/18 etatu, w przyszłym roku szkolnym musi uzupełnić etat na świetlicy szkolnej (2 godz.). W związku z powyższym wymiar etatu będzie wynosił 19/19. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona (umowa na czas)od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. zwolnienie lekarskie (ciąża) od 11.02.2019 do 19.12.2019
urodziła 18.12.2019r. proszę o wyliczeni ekwiwalentu za okres zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, umowa na czas nieokreślony przebywa na urlopie wychowawczym do 25.04.2015 r. W związku ze zmianami organizacyjnymi tj. w szkole, w której pracował uległa reorganizacji i została przekształcona w szkołę filialną z klasami I – III podporządkowaną obecnie mojej szkole. Zmniejszenie liczby oddziałów uniemożliwia mi dalsze zatrudnienie nauczyciela na dotychczasowym stanowisku ani na stanowisku równorzędnym z zajmowanym odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym nauczyciela.
Jak mogę rozwiązać umowę o pracę z powodu braku godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe