Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi dozorca pracujący na pełnym etacie (8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo) z dniem 26.11.2021 r. chce przejść na emeryturę. Ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze 17 dni. Czy można udzielić mu urlopu na godziny, np. po 4 godziny dziennie, a za pozostałość wypłacić ekwiwalent?
Powyższe rozwiązanie jest nieprawidłowe. Na podstawie art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.) urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Urlopu należy udzielać w pełnych dniach roboczych. Wyjątkowo udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop (art. 1542 § 4 KP). Natomiast taka sytuacja nie występuje w przypadku pracownika zatrudnionego na pełen etat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik przyniósł do zakładu pracy zaświadczenie, że pracował od 1.07.1996 do 31.08.1996 na umowę zlecenia. W zaświadczeniu zawarte są informacje o odprowadzanych składkach na ZUS w wys. 43,2% (ubezpieczenie społeczne- 40%, fundusz pracy-3% oraz fundusz gwarant. świadczeń społecznych-0,2%) Czy w związku z tym mam obowiązek doliczenia pracownikowi tych 2 m-cy pracy do stażu pracy i nagrody jubileuszowej ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli na rok kalendarzowy 2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik niepedagogiczny będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie? Jeśli tak, to czy wtedy urlop jest przerwany i jego kontynuacja następujące po zakończeniu zwolnienia lekarskiego? Czy dni urlopu, które pokrywają się ze zwolnieniem lekarskim przepadają?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop uzupełniający nauczycielki po urlopach związanych z rodzicielstwem. Pytania: 1. Nauczycielka po wykorzystaniu urlopu w okresie ferii zimowych w 2020 r. (placówka feryjna) poszła na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. W okresie ferii letnich w 2020 r. nadal przebywała na zwolnieniu, po czym 5.08.2020 r. rozpoczęła urlop macierzyński. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się nauczycielce za 2020 r. po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego: 56 czy 42 (56 – 14)? 2. Sytuacja opisywana wyżej. Czy po urlopach związanych z rodzicielstwem nauczycielce najpierw należy udzielić urlopu uzupełniającego za 2020 r., a następnie za 2021 r.? Zakończy urlop rodzicielski 3.08.2021 r. Czy od 4.08.2021 r. należy uznać, że do końca wakacji jest na urlopie bieżącym przez 28 dni, dopełnić ten okres do 56 dni, a dopiero potem udzielić urlopu uzupełniającego za 2020 r., czy w pierwszej kolejności udzielić urlopu za 2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe