Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi zostaje zwolniony przez zakład pracy (redukcja etatów). Rejestruje się w Urzędzie Pracy, po roku czasu przechodzi na rentę po zmarłym mężu, a następnie, po osiągnięciu wieku emerytalnego, na emeryturę. Czy dany pracownik może korzystać z ZFŚS w zakładzie w którym został zwolniony?
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923) przez osoby uprawnione do korzystania z Funduszu rozumieć należy pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.
Brak jest definicji rozstrzygającej, jak na gruncie ustawy należy rozumieć sformułowanie "emerytów i rencistów – byłych pracowników". Szczególne wątpliwości w tym względzie dotyczą sytuacji, w których przejście na emeryturę lub rentę nie nastąpiło bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. Orzecznictwo jest jednolite w kwestii statusu pracownika, który po przejściu na emeryturę/rentę podjął zatrudnienie u innego pracodawcy. Jasne jest bowiem, że na potrzebę ZFŚS byłym zakładem pracy jest ten, który zatrudniał pracownika jako ostatni, nawet wtedy, gdy w momencie nawiązania stosunku pracy był on już emerytem/rencistą. Nie ma natomiast zgodności co do statusu pracownika, który przeszedł na emeryturę jakiś czas po ustaniu zatrudnienia, ale w okresie między rozwiązaniem umowy, a nabyciem prawa do emerytury nigdzie nie pracował.
W uchwale Sądu Najwyższego z 15 listopada 1991 r. (sygn. akt I PZP 56/91) czytamy, że przepis ustawy "[...] w ogóle nie wspomina o przechodzeniu na emeryturę, a przy tym nie ma żadnych podstaw dla przyjmowania wbrew literalnemu jego brzmieniu wykładni zawężającej, która mogłaby w szczególności polegać na próbie podstawienia w miejsce ustawowego zwrotu emeryci – byli pracownicy zakładu wyrażenia emeryci, którzy z danego zakładu przeszli na emeryturę". Sąd stwierdził nadto "[...] Jeżeli więc dana osoba była zatrudniona w określonym zakładzie pracy i po zaprzestaniu pracy ma status emeryta, to należy do kręgu emerytów – byłych pracowników zakładu”.
Choć powołana uchwała została wydana w okresie obowiązywania poprzedniczki ustawy, jednak zachowuje aktualność w obecnie obowiązującym stanie prawnym. Należałoby zatem uznać, że osoba, która jako były pracownik zakładu była po przejściu na rentę uprawniona do świadczeń z ZFŚS, a następnie utraciła prawo do renty i pobierała zasiłek dla bezrobotnych, po czym nabyła prawo do emerytury, posiada status emeryta – byłego pracownika.
Należy jednak dodać, że w literaturze przedmiotu można spotkać także przeciwne opinie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Nauczycielka zatrudniona w szkole od 01.09.2009 r. w dniu 24.02.2022 r. do pracownika kadr dostarczyła świadectwa pracy za lata pracy od maja 2000 r. do czerwca 2003 r. – z prośbą o wyrównanie jej wysługi. Zostało wystosowane pismo do jednostki finansowej, gdzie są wyliczane wynagrodzenia z prośbą o wyrównanie wysługi od 01.02.2019 r. Czy wpisano poprawnie datę, od której należy wyrównać wysługę? Czy należało wpisać datę wyrównania od 01.03.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Po raz trzeci piszę do Państwa. Dotąd moje pytanie nie pojawiło się i nie uzyskałam lub nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. Czy nauczycielowi, który wraca z urlopu macierzyńskiego, długotrwałego chorobowego, urlopów uzupełniających należy się to sama stanowisko co wcześniej i w takim samym wymiarze.
- Nauczyciel ma pensum eklektyczne / 15/26 + 8/18/ czy godziny nauczania indywidualnego przydzielone jako ponadwymiarowe zgodnie z kwalifikacjami / matematyka/ powinny być płacone z pensum 18/18 czy pensum eklektycznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe