Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik oddelegowany do związków zawodowych złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Od chwili zatrudnienia tj. od 2009 r. pracownik był oddelegowany i nie przepracował w szkole (fizycznie) ani jednego dnia. Czy w tej sytuacji szkoła, jako pracodawca, powinna wystąpić do związków o przekazanie całej dokumentacji pracowniczej (list obecności, kart pracy, wniosków urlopowych) i na podstawie tych danych wystawić pracownikowi świadectwo pracy zawierające niezbędne informacje w tym zakresie?
W świadectwie pracy nie zamieszcza się informacji o działalności związkowej pracownika, ponieważ nie są one wymienione w art. 97 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 oraz w § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1289 ze zm.). Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 263) nie przewiduje prowadzenia przez związek zawodowy list obecności i innej dokumentacji dotyczącej „pracy” związkowca na rzecz organizacji związkowej, ani też na podstawie tej ustawy nie jest udzielany urlop wypoczynkowy przez organizację związkową. Z tego względu brak jest podstaw do zwrócenia się do związku zawodowego o przekazanie dokumentacji wymienionej w pytaniu tym bardziej, że z zasady niezależności związku zawodowego wynika brak prawa pracodawcy w zakresie rozliczania działalności danej osoby na rzecz związku zawodowego (art. 1 ust. 2 UoZZ). Tylko gdyby pracownikowi został udzielony przez pracodawcę urlop bezpłatny w związku z wykonywaniem funkcji związkowej, informację o jego okresie i podstawę prawną udzielenia urlopu (art. 25 ust. 1 UoZZ) wpisuje się w świadectwie pracy, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 7 ww. rozporządzenia. Jeśli natomiast pracownik korzysta ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej (art. 31 ust. 1 UoZZ), u pracodawcy przysługuje jemu coroczny urlop wypoczynkowy, którego powinien udzielać pracodawca, zaś w razie jego niewykorzystania w naturze – przysługuje ekwiwalent pieniężny za nieprzedawniony okres 3 lat – art. 31 ust. 2 pkt 1 UoZZ, art. 152 i art. 291 § 1 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września zatrudniam nowego nauczyciela muzyki. Jest to osoba, która w latach 90-tych przepracowała w szkole 3 lata. Później pracowała jako instruktor muzyki w domach kultury. Dorobek tej osoby jest ogromny, ma liczne sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe w pracy z dziećmi. Czy mogę zatrudnić ją w szkole z art. 9a ust. 3 jako nauczyciela kontraktowego? Kto i kiedy nadaje ten akt?
- Jeżeli w opinii dziecko ma wskazanie, że powinno mieć asystenta nauczyciela to czy dyrektor może, na podstawie tej opinii zatrudnić asystenta?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- Jaka jest podstawa prawna do ustalenia obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracowniczych np. kucharka, woźna, pracownik gospodarczy, intendentka? Gdzie można znaleźć jakieś wytyczne?
- Bardzo proszę o interpretację następującej sytuacji: nauczyciel zatrudniony w czterech szkołach, z czego w naszej na 3/18 etatu. – Czy ma prawo do nagrody jubileuszowej w każdej z tej szkół ? Czy okres pobierania zasiłku chorobowego z ZUS jest wliczany do okresu zatrudnienia, z którego oblicza się staż do nagrody jubileuszowej. Pracownik pobierał zasiłek po ustaniu zatrudnienia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe