Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik rozpoczął studia podyplomowe w październiku 2022 r. i otrzymał dofinansowanie do I semestru studiów na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta. W styczniu 2023 r. pracownik rozpoczął długotrwałe zwolnienie lekarskie (nie powróci do pracy na ten moment). Pracownik na zwolnieniu lekarskim złożył do pracodawcy wniosek o dofinansowanie II semestru studiów podyplomowych. Czy pracodawca może dofinansować studia pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z art. 17 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Jedną z form podnoszenia kwalifikacji zawodowych mogą być studia podyplomowe.
Żaden z przepisów prawa nie zwalnia pracodawcy z obowiązku ponoszenia opłat za kształcenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z powodu jego choroby.
Pracodawca w umowie szkoleniowej określa warunki, które musi spełnić pracownik, aby przysługiwały mu świadczenia objęte umową. Okres choroby jest okresem zatrudnienia, dlatego brak jest podstaw do wstrzymania dofinansowania za podnoszenie kwalifikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy opiniowania przez Radę Pedagogiczną przydziału godzin dla nauczycieli (tzw. arkusza organizacyjnego czy projektu organizacji szkoły czy przedszkola). Czy jeszcze nauczyciele opiniują te arkusze, czy należy zwoływać posiedzenie Rady Pedagogicznej i powinna ona podjąć uchwałę opiniującą?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła posiada w dokumentacji szkolnej tj. w WSO (Wewnątrzszkolny System Oceniania) zapis:
„Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione
pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) zgodnie z Przedmiotowym Systemem Oceniania. Prace pisemne nie są wydawane do domu. Będą do wglądu na zebraniach z rodzicami i konsultacjach na terenie szkoły
w wyznaczonym terminie przez nauczyciela.” Co należy zrobić jeżeli jeden z rodziców wystawił nam żądanie: „Proszę o udostępnienie (w formie ksero lub skanu na e-maila) najlepiej jeszcze przed zebraniem (…) wszystkich pisemnych prac mojego dziecka….” . Pytanie to kieruję ze względu na bardzo różne interpretacje Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz.562 z poźn.zm).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic ma prawny obowiązek odebrania dziecka ze szkoły po zakończonych zajęciach? Chodzi o dzieci klas I-III.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o ustosunkowanie się jakiego typu produkty mogą być umieszczane w automatach podłączonych w szkole tak aby zasady zdrowego odżywiania były zachowane. W jakich aktach prawnych jest to opisane?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w IV etapie edukacyjnym w klasie pierwszej muszą być kontynuowane przedmioty realizowane w 3 klasie gimnazjum lub w przyszłości 8 klasy szkoły podstawowej ? Dotyczy to szkoły branżowej I stopnia gdzie uczęszczają tylko uczniowie młodociani pracownicy. Czy można np. lekcje geografii realizować dopiero w klasie drugiej bądź trzeciej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe