Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik rozwiąże umowę o pracę z dniem 03.01.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Zatrudniony jest od dnia 01.10.2010 r. jako dozorca (dodatkowe zatrudnienie). Udokumentowany staż pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej (jednostce samorządowej) wynosi 9 lat 3 m-ce. W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną?
W pytaniu nie podano istotnych informacji, czy praca w charakterze dozorcy była wykonywana w poradni, czy też zatrudnienie w poradni poprzedzało pracę na stanowisku dozorcy, a więc nie można jednoznacznie wskazać wysokości odprawy emerytalnej. Na podstawie art. 38 ust. 3 - 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282), w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości: 1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia; 2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia; 3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie stanowiące podstawę odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne (tzw. równorzędne) okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W związku z tym jeżeli przed podjęciem pracy na stanowisku dozorcy pracownik był zatrudniony w ramach stosunku pracy przed 1.10.2010 r., zakończone okresy zatrudnienia sprzed tej daty lub tzw. okresy równorzędne dolicza się do stażu w celu obliczenia odprawy. Jeżeli tak wyliczony staż wyniesie co najmniej 10, 15 lub 20 lat, nabywa prawo odpowiednio do odprawy w wysokości 2, 3 lub 6 – miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast przed 1.10.2010 r. dana osoba nie była zatrudniona w ramach stosunku pracy, z racji tego że staż nie wynosi co najmniej 10 lat, nabył prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia - art. 43 ust. 1 ww. ustawy w zw. z art. 921 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Z kolei z jednorazowego charakteru odprawy wynika, że jeśli wypłaci ją pracodawca w podstawowym miejscu pracy, pracownik jej nie uzyska u dodatkowego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy nauczyciela, który ma podwójne kwalifikacje: nauczyciel edukacji elementarnej i pedagog specjalny. Do tej pory ta osoba pełniła funkcję nauczyciela przedszkola, a od stycznia do czerwca tego roku ma pełnić tylko funkcję nauczyciela wspomagającego. Później znów będzie nauczycielem przedszkola. Czy muszę tej osobie zmieniać stanowisko w umowie na te kilka miesięcy, czy w umowie może pozostać stanowisko nauczyciel przedszkola, a funkcję wspomagającego będzie ta osoba pełniła na podstawie drugich kwalifikacji, niezależnie od stanowiska w umowie? Czy wtedy mogę spokojnie rozliczyć tę osobę z subwencji przyznanej na osobę niepełnosprawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący wydał nam polecenie o łączenie godzin w-f, religii, techniki, plastyki i muzyki. W związku z powyższym nauczyciele nie będą mieli pełnych etatów. Proszę o wzór pisma, które mam im wręczyć do 31 maja 2016. Czy muszę powiadamiać związki zawodowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu jest grupa mieszana 5-cio i 6-cio latków(18- tu sześciolatków i 7-ro pięciolatków). Ile powinien wynosić etat nauczyciela 22 godziny, czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki musi spełnić osoba bez przygotowania pedagogicznego, jeśli chce odbyć staż? Kiedy szkoła może na to wyrazić zgodę, a kiedy nie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę wyjaśnić mi kwestię zatrudnienia nauczyciela. Osoba została zatrudniona na czas określony 04.09.2018 r.do 31.08.2019 r. Jest to nauczyciel młody, który nie miał możliwości odbyć stażu. Chciałabym zatrudnić nauczycielkę na stałe aby mogła odbyć staż i już pracować na czas nieokreślony. Ale doczytałam że w Karcie Nauczyciela art.10 ust.2 że mogę taką osobę przyjąć tylko na 2 lata. Jak to jest faktycznie? Czy mogę tą osobę przyjąć od razu na czas nieokreślony, czy najpierw na 2 lata? A potem na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe