Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik stażysta (pierwsza praca) został zatrudniony w szkole feryjnej od 1.09.2020 r. na podstawie umowy o pracę na pełny etat na stanowisku nauczyciela, na czas określony na okres odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. Pracownik otrzymał wynagrodzenie za wrzesień i jednorazowe świadczenie na start 1000 zł. Pracownik w dniu 11.09.2020 r. złożył wypowiedzenie umowy o pracę, okres wypowiedzenia 2 tyg. Od 14.09.2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy pracownik jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia? Jak skutecznie pracodawca może się domagać zwrotu części wynagrodzenia i jakie kroki powinien podjąć w tym kierunku? Czy pracownik musi zwrócić jednorazowe świadczenie na start?
Ponieważ stosunek pracy nauczyciela ulegnie rozwiązaniu w dniu 26.09.2020 r., dyrektor może zwrócić się o zwrot (wezwać do zapłaty) nadpłaconego wynagrodzenia, które zostało wypłacone z góry na początku miesiąca, a gdyby nauczyciel nie zwrócił tej kwoty dobrowolnie, pozostanie jedynie wniesienie pozwu do sądu pracy z powództwem o zapłatę – art. 30 § 21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 oraz art. 91c ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Rozwiązanie stosunku pracy nie skutkuje obowiązkiem zwrotu jednorazowego świadczenia na start, ponieważ takiego wymogu nie nakłada na nauczyciela art. 53a KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecnie jednostką obsługującą szkoły (w zakresie płac i księgowości) jest organ prowadzący - Miasto. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół, spoczywa na kierowniku jednostki obsługującej, czyli w tym wypadku na burmistrzu. Organ prowadzący planuje zmianę polegającą na ustanowieniu jednej ze szkół jednostką obsługującą. Jednostka ta (szkoła) zatrudni księgowego oraz specjalistę ds. wynagrodzeń, którzy będą wykonywać zadania na rzecz 5 szkół. Jaka odpowiedzialność spocznie na dyrektorze szkoły, która będzie jednocześnie jednostką obsługującą (bo zgodnie z art. 53 ustawy o finansach powinien ponosić odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół)? Kto w opisanej sytuacji ponosi odpowiedzialność z art. 53: dyrektor szkoły- jednostki za wszystkie szkoły, czy każdy dyrektor odpowiada za swoją jednostkę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące jaka ilość metrów kwadratowych sali przypada na jedno dziecko w publicznym przedszkolu. Można znaleźć zapisy dotyczące punktów i zespołów przedszkolnych niepublicznych, ale nie wiem jak jest w przypadku przedszkola publicznego. Czy metraż dotyczy pustej sali czy części tzw użytkowej - bez szaf, stolików, krzeseł, itp.? W statucie jest zapis o 25 dzieci w jednej sali - ale czy to nie za dużo jak na taką niewielką salę??
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Planuję przeniesienie ucznia do klasy równoległej. Jest to kara statutowa. Proszę o podanie kroków formalnych -czy wystarczy decyzja dyrektora, czy też ma to być uchwała rady pedagogicznej, bądź tylko opinia rady pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy dotacji celowej na podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych. W rozporządzeniu z 20 marca 2015 roku w sprawie wysokości wskaźników zwiększających dotację celową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim są wskazane trzy wskaźniki 2,0; 2,5; 2,3. Czym należy się kierować przy wyborze danego wskaźnika? Co należy wziąć pod uwagę z orzeczenia? Taka sama sytuacja dotyczy uczniów z upośledzeniem umiarkowanym, czy zespołem Aspergera. Proszę o przykładowe rozwiązanie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wyznaczyć nauczyciela do prowadzenia archiwum i czy nauczyciel może być odpowiedzialny za prowadzenie archiwum szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe