Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik ukończył 3-letnią zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie technolog robót wykonawczych w czerwcu 1992 r. Pracownik twierdzi, że podczas trwania nauki odbywał praktyki. Czy taka szkoła zalicza się do wysługi lat, a za razem do nagrody jubileuszowej?
Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 530) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Samo świadectwo ukończenia nauki zawodu nie jest niestety wystarczającym dokumentem potwierdzającym staż pracy. Bardzo często okres nauki nie pokrywa się z okresem pracy tudzież odbywania praktyki zawodowej. Jak wskazano w przepisach, do stażu pracy wlicza się zakończone „okresy pracy”. Trudno uznać, że czas poświęcony praktycznej nauce zawodu jest czasem pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uczeń odbywa praktyczne przygotowanie do zawodu na podstawie umowy o pracę zawartej z pracownikiem młodocianym. Jednakże w tej sytuacji po zakończonej pracy uczniowi normalnie wystawiane jest świadectwo pracy. Pracownik w celu zaliczenia danego okresu do stażu pracy uprawniającego do wypłaty nagrody jubileuszowej zobowiązany jest do wykazania okresu pracy w ramach ukończonej nauki zawodu (umowa o pracę, świadectwo pracy, zaświadczenie od pracodawcy itp.).
Sam fakt ukończenia szkoły zawodowej i odbycia w jej ramach praktyk nie pozwala na zaliczenie tego okresu do stażu pracy uprawniającego czy to do nagrody jubileuszowej, czy do dodatku stażowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Urodziłem się 16 lipca 1954 r. 16 lipca 2018 roku osiągnę 65 lat. Według stanu na 31 grudnia 2008 r. mam 30 letni okres składkowy , w tym 30 lat pracy w szczególnym charakterze tj. na stanowisku nauczyciela matematyki i dyrektora szkoły. Pragnę odejść na emeryturę albo w sierpniu 2018, albo z końcem maja 2019.(w czerwcu jest niekorzystnie odchodzić na emeryturę)Mam w związku z powyższym pytanie czy mogę odejść na emeryturę 31 sierpnia 2018 lub np.10 lipca 2019-przed ukończeniem 65 lat i czy ta emerytura będzie mi wyliczona według starych zasad tj.24 procent kwoty bazowej ...itd. Proszę o odpowiedź bo ZUS różnie tłumaczy. Znalazłem interpretację ,ze osoby urodzone między 1948 a 1969 mające udowodniony 30 letni okres składkowi i nieskładkowy w tym 20 lat pracy jako nauczyciel wg stanu na 31 grudnia 2008 r. mogą odejść na emeryturę naliczaną według starych zasad pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy przed ukończeniem 65 lat-mężczyzna lub 60 lat kobieta.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyr. szkoły i korzystam ze zniżki 8 godz.W etacie mam 7/18 i 5/25. Z mojego wyliczenia wynika ze mam 1 godz. ponadwymiarową. Organ prowadzący zakwestionował to. Uprzejmie proszę o wyliczenie mojego pensum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy data urlopu zdrowotnego zawarta w orzeczeniu wydanym w trybie odwoławczym o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego jest ostateczna? Nauczyciel od 01.10 do 02.11.2013 ma wystawione zwolnienie lekarskie i jednocześnie w dniu 15.10 wydano w trybie odwoławczym orzeczenie o potrzebie przebywania na urlopie zdrowotnym od dnia 01.10.2013 do 31.08.2013.
- Nauczyciel dyplomowany w maju otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia w roku szkolnym 2017/2018. z 18/18 na 17/18. Wyraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia na piśmie. Czy powinno być zawarte 01.09.2018 r. Porozumienie zmieniające do umowy dotyczące wymiaru zatrudnienia? Czy zmiana minimalnych stawek zasadniczych nauczyciela wymaga sporządzenia porozumienia zmieniającego, czy wystarczy pismo informujące?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpocznie pracę w szkole z dniem 1 września w niepełnym wymiarze godzin i będzie to jego dodatkowe zatrudnienie. Czy należy skierować nauczyciela na badania wstępne, jeżeli posiada aktualne badania okresowe i będzie nauczał tego samego przedmiotu, co w szkole macierzystej? Czy czynniki szkodliwe ujęte na skierowaniu ze szkoły macierzystej muszą być identyczne z czynnikami występującymi w naszej szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe