Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik z 20 letnim stażem zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat przedłożył orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 03.06.2016 r. Po przepracowaniu roku tj. w czerwcu 2017 r. nabył prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 02.09.2017 r. umowa o pracę zostanie rozwiązana. Za ile dni dodatkowego urlopu należy wypłacić ekwiwalent?
Jeśli pracownik nie wykorzystał ani jednego dnia dodatkowego urlopu, należy się jemu ekwiwalent za 10 dni, ponieważ pierwszy dodatkowy urlop nie jest nabywany proporcjonalnie do przepracowanej części roku, a w sztywnym wymiarze 10 dni po przepracowaniu okresu roku z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i wymiar ten jest niepodzielny (art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz. U. z 2016 r., poz. 2046).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - wychowawcę klasy 3 (zwolnienie do końca roku szkolnego) zajęcia w tej klasie z zakresu edukacji matematycznej może prowadzić Osoba wskazana poniżej: - profesor matematyki, - jednocześnie - Wiceprezes spółki prowadzącej szkołę, - niezatrudniony w szkole ( nie może być zatrudniony w szkole jako wiceprezes Spółki prowadzącej placówkę - konflikt interesów). Czy trzeba zawrzeć z nim jakąkolwiek umowę ? Czy zajęcia z podstawy programowej - edukacja matematyczna w edukacji wczesnoszkolnej - mogą być przez Niego w ramach wolontariatu? Jeśli prowadzenie tych zajęć przez opisaną Osobę w tej klasie nie jest możliwe - co powinien zrobić dyrektor szkoły postawiony przed faktem dokonanym i osobami nieznoszącymi sprzeciwu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla pracowników administracji i obsługi placówki oświatowej należy się odprawa, jeśli jest mniej niż 20 pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela w dwóch szkołach i wypłacania dodatku stażowego, proszę o odpowiedź w n/w sytuacjach:
1. Nauczyciel zatrudniony jest w naszej szkole na 16/18 etatu i drugiej szkole ma dodatkowo 4/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
2. Nauczyciel w naszej szkole zatrudniony jest na 6/18 etatu i w drugiej szkole również 6/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
3. nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole na pełny etat 18/18 i w drugiej szkole na 7/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%).
4. Nauczyciel w naszej szkole zatrudniony jest na 12/18 etatu i w drugiej szkole ma dopełnienie etatu 6/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną. Osoba, która posiada przygotowanie pedagog dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 48 godz. z dnia 22.08.2019 r., dyplom mistrza w zawodzie oraz doświadczenie zawodowe uznane przez dyrektora może być zatrudniona w szkole za zgodą organu prowadzącego, jeśli tak to jaka podstawa prawna powinna być zawarta w umowie? Czy taka umowa zalicza się do limitu umów z kodeksu pracy?
Czy umowy z instruktorami praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym, którzy prowadzą zajęcia z uczniami np. w hotelach podlegają do limitu? Czy takim osobą wypłaca się świadczenie urlopowe z funduszu ZFSS gdy prowadza zajęcia 3 razy w tyg.?
(regulamin ZFSS znajduje się zapis, że musi być wniosek urlopowy na 14 dni kalendarzowych)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany przechodzi na emeryturę i jest zainteresowany ponownym zatrudnieniem. Obecnie jest zatrudniony na podstawie mianowania. Umowę ma zawartą na pełny etat w jednej szkole (9 godzin) ale jest oddelegowany do innej placówki, by uzupełniać etat (9 godzin). Czy można go zatrudnić po przejściu na emeryturę w taki sam sposób ale na czas określony – do końca roku szkolnego? Jeśli zostanie zatrudniony po przejściu na emeryturę tylko na 9 godzin, to czy umowa może być zawarta na czas określony – do końca roku szkolnego? W oparciu o jaką podstawę prawną mogę go zatrudnić ponownie? Po jakim czasie od dnia rozwiązania umowy o pracę, w związku z przejściem na emeryturę można nawiązać z nim nową umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe