Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. Ma 20 dni urlopu. Umowa zawarta jest do końca lipca 2020 r. czyli ma do wykorzystania 12 dni urlopu wypoczynkowego (w tym 4 na żądanie). W regulaminie ZFŚS istnieje zapis, że aby otrzymać dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie należy korzystać z takiej formy w czasie urlopu wypoczynkowego trwającego nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych). Czy pomimo takiego zapisu istnieje możliwość rozłożenia urlopu na krótsze okresy z możliwością uzyskania tego świadczenia pieniężnego?
Skoro zgodnie z regulaminem ZFŚS obowiązującym u danego pracodawcy urlop musi trwać nieprzerwanie 14 dni (2 tygodnie kalendarzowe), aby uzyskać prawo do dofinansowania wypoczynku, naruszenie regulaminu stanowiłoby przyznanie dofinansowania za krótsze wypoczynki (art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2019 r., poz. 1352 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1.09.2008r. została zatrudniona sprzątaczka na pełen etat na czas nieokreślony. Osoba ta na dzień 27.11.2018r. miała 19 lat pracy. Z dniem 06.02.2019r. ta Pani przyniosła dokumenty od radcy prawnego potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym i z dniem 27.10.2018r. łączny staż pracy tej osoby to 22 lata. Czy dyrektor ma obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 KN urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w czasie trwania ferii i w wymiarze odpowiadającym długości ferii. Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia (§ 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r). W szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza − po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty − minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Czy, pomimo iż, nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w innym terminie (nie dotyczy urlopu uzupełniającego) zobowiązany jest wypełnić wniosek urlopowy i uzyskać zgodę Dyrektora na wykorzystanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracujący na 0.5 etatu jest rencistą od 2004 r. świadczenia rentowego nie otrzymał przechodząc na rentę. Pracował w firmie budowlanej. W szkole pracował od 2006r. Od października 2016r. przebywał 182 dni na zwolnieniu lekarskim i wykorzystał urlop na własną prośbę, pracownika zwolniłem 17.052017r. Stan zdrowia pracownika nie pozwala podjąć pracy (stan zdrowia bardzo zły). Podpisał świadectwo pracy. Teraz złożył prośbę o wypłacenie odprawy emerytalnej ur. 30.11.1952r. ma 65 lat. Był bardzo dobrym pracownikiem. Czy należy wypłacić odprawę. Rodzina w rozmowie nie ukrywa, że uda się do sądu pracy i wie, że poprzedni zakład powinien wypłacić odprawę rentową, ale sprawa się przedawniła i nic od poprzednika nie otrzyma. W czasie jak przebywał na zwolnieniu ze środków ZFŚS otrzymał zapomogę. Czy jest podstawa do odprawy? Jakie podjąć kroki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba pełniąca funkcję kierowniczą w nadzorze pedagogicznym szkoły może być jednocześnie dyrektorem zaocznej szkoły niepublicznej o tym samym profilu i mającą siedzibę w tym samym miejscu? (konflikt interesów...?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele mają przydzielone dodatkowe godziny pracy (1 lub 2 godziny w tygodniu) w ramach art. 42 ust. 1 i 2 pkt 1,2 KN. ZNP stoi na stanowisku, że te zajęcia stanowią pomoc psychologiczno-pedagogiczną i w związku z tym należy za tę pracę wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe