Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta ds. administracji w zespole szkół zamierza od nowego roku szkolnego podjąć pracę jako nauczyciel w tym samym zespole szkół. Jak powinien zostać zakończony stosunek pracy na stanowisku referenta. Czy pracownik ma złożyć wypowiedzenie? Czy istnieje jakaś forma przeniesienia tego pracownika z stanowiska referenta na stanowisko nauczyciela? Jak powinien być rozliczony z tym pracownikiem urlop wypoczynkowy na stanowisku referenta – wylicza się urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym, tak jak przy rozwiązaniu stosunku pracy?
Nie ma możliwości przeniesienia pracownika ze stanowiska niepedagogicznego na stanowisko pedagogiczne. Jedyną formą jest zakończenie stosunku pracy (za wypowiedzeniem albo porozumieniem stron) i nawiązanie nowego stosunku pracy.
Zgodnie z art. 155(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2021 r., poz. 1320) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku przejścia z zatrudnienia na podstawie kodeksu pracy na zatrudnienie na podstawie Karty Nauczyciela nie ma możliwości późniejszego wykorzystania urlopu z pierwszej umowy i należy wypłacić ekwiwalent. Nauczyciele korzystają bowiem z urlopu w czasie ferii i w takim właśnie wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do szkoły uczęszcza uczeń, który ma przeciętny poziom rozwoju umysłowego oraz orzeczenie do kształcenia specjalnego z uwagi na stan zdrowia - zespół Aspergera. Uczeń otrzymał nauczanie indywidualne. Czy takiego ucznia muszą uczyć nauczyciele po oligofrenopedagogice.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące urlopu nauczyciela. Udzieliłam nauczycielce urlopu zdrowotnego od 01.03.2017 do 31.08.2017. Mam pytanie czy nauczycielce należy się urlop wypoczynkowy za rok 2017 - cały czy w części?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła wniosek o przejścia na świadczenie kompensacyjne z dniem 31 sierpnia 2019 roku. Nauczycielka ta jest zatrudniona na podstawie mianowania mająca 56 lat i 34 lata pracy, zatrudniona w szkole - czyli spełniająca wszystkie wymogi dotyczące przejścia na świadczenie kompensacyjne. Nie ma żadnej likwidacji oddziałów.
Pytanie odprawa emerytalna na podstawie art 87 ust. 2 Karty Nauczyciela
Czy tej nauczycielce będzie przysługiwała nagroda jubileuszowa, jeśli na świadczenie kompensacyjne pójdzie z dniem 01.09.2019 a nagroda jubileuszową otrzymałaby w dniu 31.08.2020 ?
Czy my jako szkoła oprócz wystawienie świadectwa pracy, odprawy i ewentualnych ekwiwalentów za urlop mamy obowiązek zrobić? Przygotować dokumenty ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej: czy pracodawca ma obowiązek przeszkolić wszystkich pracowników? Jesli nie, to ilu powinno być takich pracowników w placówce zatrudniającej ok. 50 osób ze zróżnicowanym rozkładem godzin pracy (szkoła funkcjonuje od godz. 7.00 do 21.00). Jakie są obowiązki takich pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie pomocy nauczyciela w kl. I Czy tego nauczyciela zatrudniamy z kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe