Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku podanym w pytaniu nauczyciel może zostać ukarany karą porządkową - zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w...

PORADA PRAWNA

03 kwietnia 2018 Nadzór pedagogiczny

Problemem w szkole jest nauczyciel matematyki, który po zwolnieniu z funkcji wicedyrektora szkoły nie chce przystosować się do reguł narzuconych przez nowego wicedyrektora. Kwestią sporną jest wprowadzenie dziennika elektronicznego, którego mimo upomnień ze strony dyrekcji, nauczyciel nie uzupełnia od września. Zaczynamy mieć problem z rodzicami, którzy proszą o dostęp do ocen cząstkowych uczniów. Nauczyciel, jak wynika z relacji uczniów, zapisuje obecności i oceny w swoim zeszycie. Dyrektor w obecnej sytuacji chce wręczyć nauczycielowi notatkę służbową, w której opisana zostanie ww. sytuacja. Proszę uprzejmie o poradę, co robić w tej sytuacji, bo nie możemy wstrzymać wynagrodzenia nauczycielowi skoro od września do teraz je otrzymywał, mimo wielokrotnych próśb ze strony dyrekcji o uzupełnienie dziennika.

W przypadku podanym w pytaniu nauczyciel może zostać ukarany karą porządkową - zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy.

Dokumentowanie przez nauczyciela nie tylko swojej pracy, ale także pracy uczniów, z którymi prowadzi zajęcia, jest jednym z jego podstawowych obowiązków. Zapisanie w dzienniku elektronicznym tematu lekcji, frekwencji uczniów, ocen bieżących, śródrocznych i rocznych jest równoznaczne z potwierdzeniem jej przeprowadzenia. Brak wpisów w dzienniku lub nierzetelne ich dokonywanie świadczy o nieprzestrzeganiu przez nauczyciela ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy przyjętym w szkole. Odpowiedzialność za właściwe prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania ponosi dyrektor szkoły.
Naruszenie przez nauczyciela obowiązków pracowniczych, do których zalicza się prawidłowe, rzetelne i systematyczne prowadzenie dokumentacji szkolnej, może stanowić podstawę do wymierzenia kary porządkowej w trybie określonym w Kodeksie pracy
(art.108-113). Dyrektor szkoły, po uzyskaniu wyjaśnień od nauczyciela, może wymierzyć karę upomnienia lub karę nagany, ale musi to uczynić przed upływem 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i przed upływem
3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Dyrektor szkoły może także dyscyplinować nauczyciela poprzez nieprzyznawanie dodatku motywacyjnego na następny okres lub jego zmniejszenie. Po wyczerpaniu możliwości stosowania kar porządkowych – ma prawo pociągnąć nauczyciela do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Ocena zaistniałej sytuacji oraz wybór konkretnej kary pozostaje do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły, który powinien uwzględnić, czy postępowanie nauczyciela ma charakter stały, czy incydentalny.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 z późn. zm.).
2. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 108 z późn.zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170 z późn. zm.) – w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz.1646) – w przypadku szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT