Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy jako dyrektor mam obowiązek informowania nauczyciela przebywającego na urlopie na poratowanie zdrowia o planowanych dla niego godzinach w nowym roku szkolnym, wychowawstwie. Czy nauczyciel musi/może/powinien uczestniczyć w zebraniu organizacyjnym z rodzicami przyszłych klas pierwszych? Wychodzę z założenia, że nauczyciel na urlopie, nie musi być informowany o bieżącym życiu szkoły. Czy słusznie? Czy wezwanie nauczyciela z urlopu na takie zebranie jest zgodne z prawem? Czy mailową informację o planowanym zebraniu można uznać za skuteczne poinformowanie o nim nauczyciela?
Przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia zawarte zostały w art. 73 Karty Nauczyciela, który mówi, że urlopu tego udziela nauczycielowi dyrektor szkoły w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Zgodnie z art. 73 ust. 7 nauczyciel w okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie może podjąć działalności zarobkowej, jak też nawiązać stosunku pracy. Jednocześnie nauczyciel we wskazanym okresie jest zwolniony ze wszystkich obowiązków związanych z pracą szkoły. Nie może on więc w tym okresie prowadzić zebrań z rodzicami, ponieważ jest to obowiązek służbowy. Przepisy nie regulują kwestii tego, czy należy takiego nauczyciela informować o bieżącym życiu szkoły. Z pewnością (w ramach zasad współżycia społecznego) warto poinformować takiego nauczyciela, choćby drogą mailową odnośnie planowanych dla niego godzinach itp. Jeżeli jednak takie kwestie są ustalone w statucie, to moim zdaniem, nie ma znaczenia, czy nauczyciel znajduje się na urlopie dla poratowania zdrowia, wówczas należy go poinformować np. o przydzieleniu wychowawstwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Proszę o wyjaśnienie na co powinna być przeznaczona dotacja przedszkolna, czy może być tylko na wynagrodzenia?
- Czy dyrektor powinien udzielić urlopu szkoleniowego z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycielowi, który samodzielnie zdecydował się na podjęcie dodatkowej nauki i rozpoczął studia podyplomowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Szkoła realizuje projekt unijny w ramach programu POWER. Czy chcąc zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole do pełnienia funkcji koordynatora projektu należy brać pod uwagę artykuł 35a Karty Nauczyciela (i płacić wynagrodzenie jak za godzinę ponadwymiarową), czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Wyjaśniam, że funkcja koordynatora nie polega na prowadzeniu zajęć z uczniami, są to czynności o charakterze administracyjnym (umowy, zakupy, dokumentacja projektu).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe