Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, jakie uchwały powinny być podjęte w przedszkolu publicznym. (Poza wymienionymi: 1.zatwierdzenia planu nadzoru na rok szkolny 2017/2018; 2.w sprawie opiniowania projektu organizacyjnego przedszkola na rok szkolny 2017/2018.; 3. sprawie zatwierdzenia Programów nauczania w przedszkolu Samorządowym; 4. W sprawie zatwierdzenia ramowego rozkładu dnia w przedszkolu obowiązujący w roku szkolnym 2017/2018; 5. Przydziału nauczycielom stałych dodatkowych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego w roku szkolnym 2017/2018; 6. W sprawie nagrody dyrektora dla pracowników przedszkola; 7. zatwierdzenia planu nadzoru na rok szkolny 2017/2018; 8. W sprawie innowacji pedagogicznej; 9. W sprawie planu doskonalenia nauczycieli; 10. w sprawie projektu planu finansowego na rok 2018).
Z wymienionych w pytaniu uchwał podejmuje się następujące:
1) w sprawie organizacji pracy przedszkola określonej w projekcie arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2017/2018;
2) w sprawie zmian w organizacji pracy przedszkola określonej w arkuszu arkusza organizacji przedszkola na rok szkolny 2017/2018;
3) w sprawie przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
4) w sprawie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola;
5) w sprawie projektu planu finansowego przedszkola na rok 2018;
6) w sprawie innowacji pedagogicznej (o ile wynika to z przyjętej w przedszkolu procedury wprowadzania innowacji pedagogicznej od 1 września 2017r.).
Planu nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2017/2018 nie przyjmuje się w drodze uchwały. Z przepisów wynika jedynie, że dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej w terminie do dnia 15 września plan nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny. Ponadto rada pedagogiczna nie zatwierdza programów wychowania przedszkolnego. Wyraża opinię w sprawie zaproponowanych przez nauczycieli programów, a programy dopuszcza do użytku w przedszkolu jego dyrektor. Nagrody dyrektora przedszkola nie podlegają opinii rady pedagogicznej. Dyrektor informuje jedynie radę, komu i za jakie osiągnięcia w danym roku szkolnym, przyzna nagrodę.
W przedszkolu publicznym powinny być podjęte uchwały w sprawie:
1) zatwierdzenia planu pracy przedszkola na rok szkolny 2017/2018;
2) ustalenia sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2017/2018 (czynności dotyczące ustalenia sposobu wykorzystania wyników nadzoru powinny zostać przeprowadzone między przedstawieniem wyników i wniosków na zebraniu rady pedagogicznej (najpóźniej 31 sierpnia) a opracowaniem planu nadzoru pedagogicznego (najpóźniej 15 września);
3) opinii dotyczącej wniosku dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień (rada opiniuje np. wniosek dyrektora przedszkola o przyznanie nagrody kuratora oświaty, nagrody ministra edukacji, nagrody organu prowadzącego, a także o przyznanie określonej osobie Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Medalu za Długoletnią Służbę, itd.);
4) opinii w sprawie dopuszczenia do użytku w przedszkolu zaproponowanego przez nauczyciela programu nauczania;
5) wniosku o ustalenie ramowego rozkładu dnia ( ramowy rozkład dnia ustala dyrektor przedszkola na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań i uzdolnień dzieci, rodzaju niepełnosprawności dzieci oraz oczekiwań rodziców).
Ponadto - w zależności od potrzeb przedszkola - mogą być podejmowane uchwały w sprawie między innymi:
1) zmiany statutu przedszkola;
2) skreślenia dziecka z listy wychowanków przedszkola,
3) opinii w sprawie kandydata na stanowisko wicedyrektora przedszkola,
4) zmiany regulaminu działalności rady pedagogicznej przedszkola,
5) wprowadzenia eksperymentu pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy Statut szkoły należy przekazać do wglądu do 30 listopada do organu prowadzącego i związków zawodowych? I czy należy przesłać do organu nadzorującego, do KO do naszej delegatury czy do Kuratora?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie podręczników. Czy procedury darmowych podręczników muszą być ujęte w statucie szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja- konflikt na przerwie między uczniami, nauczyciel dyżurujący oraz wychowawca wyjaśnili sprawę. Jeden z uczniów włączonych w ten konflikt po powrocie do domu poskarżył się matce, że został uderzony przez kolegę rakietką (przedramię).Żaden z nauczycieli tego nie widział, sam "poszkodowany" też tego nie zgłosi, nie skarżył się na ból itp. Matka była u lekarza, zakończyło się tylko siniakiem (?). Teraz matka pyta o polisę OC nauczycieli .
Pytanie takie- czy szkoła powinna mieć sporządzony protokół powypadkowy? - wg świadków zdarzenia , był to incydent, nie wypadek , a sam uczeń również tego nie zgłosił. Wychowawca sporządził notatkę z samego zajścia(bardziej analizując konflikt między uczniami).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Co powinna zawierać procedura udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w szkole podstawowej?
- Planujemy w szkole zmienić statut. Prawdopodobnie nie będą to drobne poprawki, lecz całkowita zmiana od podstaw. W szkole nie ma rady szkoły, więc nowy statut zatwierdzi rada pedagogiczna. Czy po zatwierdzeniu statutu należy go przekazać organowi prowadzącemu lub kuratorium, czy też zmiana statutu jest wewnętrzną sprawą szkoły, nawet w przypadku całkowitej zmiany, a nie jedynie jego modyfikacji?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe