Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację. Nauczycielka AB była zatrudniona w placówce feryjnej na zastępstwo w okresie od 1.09.2014 do 25.03.2015. W okresie tym wykorzystała urlop wypoczynkowy w czasie ferii zimowych, natomiast za 26 dni wypłacono jej ekwiwalent pieniężny. Z nauczycielką tą ponownie podpisano umowę o pracę na zastępstwo (w tej samej szkole) na okres od 21.09.2015 do czasu zakończenia usprawiedliwionej nieobecności zastępowanej nauczycielki CD. Zastępowana nauczycielka CD przedstawiła zwolnienie lekarskie do 31.12.2015 r. oraz podanie o rozwiązanie z nią stosunku pracy z dniem 31.12.2015 w związku z przejściem na emeryturę. Czy nauczycielce AB przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop w sytuacji, gdy z tą nauczycielką zawrzemy umowę na czas określony od 01.01.2016 do 31.08.2016 r.? Czy możemy zawrzeć z nauczycielką AB umowę na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy w trybie art. 10 ust. 7 KN? Nauczycielka posiada stopień awansu nauczyciela mianowanego.
Jeżeli z nauczycielką AB zostanie zawarta kolejna umowa bezpośrednio po zakończeniu pierwszej, nie ma potrzeby wypłacania ekwiwalentu urlopowego. Zachowana będzie ciągłość zatrudnienia, a nauczycielka wykorzysta urlop w naturze.
Zawarcie z nauczycielka umowy o pracę na czas określony w niepełnym wymiarze może nastąpić w opisanym przypadku na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Istnieje bowiem potrzeba wynikająca z organizacji nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na podstawie jakich dokumentów można stwierdzić przygotowanie pedagogiczne nauczyciela? Chodzi mi zarówno o stare dyplomy jak i te nowe. Na podstawie jakich zapisów na dyplomie czy innym dokumencie można stwierdzić czy pracownik ma przygotowanie pedagogiczne czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka w szkole wyczerpała okres zasiłkowy 182 dni. Obecnie oczekuje na decyzję o przyznaniu renty w pracy ma usprawiedliwioną obecność niepłatną do momentu otrzymania decyzji z ZUS-u. W jaki sposób rozwiązujemy stosunek pracy z tym pracownikiem po otrzymania decyzji (pozytywnej)? Czy możemy zrobić to za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę (wniosek składa pracownik)? Czy wypłacamy mu odprawę 6-miesięczną w związku z przejściem na rentę po 20 latach pracy (pracownik w szkole)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, w Karcie Nauczyciela nie ma sprecyzowania z jakich ważnych powodów udziela się nauczycielowi URLOPU BEZPŁATNEGO. Czy dyrektor może udzielić urlopu bezpłatnego jednodniowego np. z powodu zatrucia pokarmowego czy innych dolegliwości zdrowotnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z pracownic niepedagogicznych naszej placówki (asystent nauczyciela - zatrudnienie na podstawie kodeksu pracy) była zatrudniona na czas określony do 30.06.2016 r. W związku z tym, że przed rozwiązaniem umowy przedstawiła zaświadczenie lekarskie o ciąży, umowa z mocy prawa (art. 177 par. 3 kp) uległa przedłużeniu do dnia porodu. Moje pytanie brzmi: co należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie 4 dotyczącym wyniku ustania stosunku pracy; czy powołać się na art. 30 par. 1 pkt 4 kp: rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który była zawarta, czy na art. 177 par. 3 (a jeśli art. 177 par. 3, jak skonstruować zapis dotyczący tryby rozwiązania umowy).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W nawiązaniu do wcześniej już zadanego pytania chciałam dodać, że wymieniony przeze mnie nauczyciel (przebywajacy obecnie na dalszym zwolnieniu w naszej placówce - nauczyciel mianowany, zatrudniony na pełny etat) prowadzi działalność gospodarczą, której nie może zawiesić, gdyż zatrudnia kilka osób.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe