Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację: pracownica złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy na 4 godz. w dniu roboczym, czy pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego urlopu ? Pracownica ta pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku, jej staż pracy to 20 lat.
Zasadniczo urlopu wypoczynkowego udziela się w pełnych dniach, co wynika z przepisów art. 1542 kodeksu pracy, zgodnie z którym urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Nie ma zatem możliwości udzielenia pracownikowi urlopu na część dnia pracy, poza sytuacją opisaną w § 4 tego artykułu, tj. w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy godzinowy wymiar pracy pracownika jest różny w poszczególnych dniach pracy i pozostało mu jeszcze kilka godzin urlopu, np. 5, a w dniu, w którym chce skorzystać z urlopu powinien pracować więcej niż 5 godzin.
W opisanym przypadku taka sytuacja nie nastąpi, ponieważ pracownica za każdy dzień urlopu powinna mieć potrącane 8 godzin z puli 208 h (26 dni x 8 h = 208 h).
Pracodawca może zwolnić pracownika od pracy na część dnia, ale nie będzie to urlop wypoczynkowy (czas ten pracownik będzie musiał odpracować). Zgodnie z art. 151 § 21 kodeksu pracy, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, bardzo proszę o wskazanie, w którym punkcie świadectwa pracy nauczyciela powinien znaleźć się zapis o wypłaconym zasiłku na zagospodarowanie (art. 61 KN) oraz jak powinien on brzmieć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela mianowanego, który pracował w okresie od 4 września 2017 roku do dnia 31 sierpnia 2018 roku(w wymiarze 10/18) i od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2019 w wymiarze 13/18). W tym roku byłaby to trzecia umowa na 10/18 etatu. Zaproponowałam zawarcie jej w okresie od 2 września 2019 do 26 czerwca 2020 roku w wymiarze 10/18. Nauczycielka nie wyraża zgody. Domaga się zatrudnienia na stałe. Sytuacja w szkole jest taka, że w przyszłym roku szkolnym (2020/2021) będę mogła zaproponować jej 7/18, natomiast w kolejnym roku ze względu na pusty rocznik będzie to tylko 6/18. Czy warunki organizacji nauczania w tym przypadku pozwalają na zatrudnienie na czas określony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracodawca na podstawie art.42 par. 4 Kodeksu Pracy powierzył na czas zawieszenia zajęć w szkołach pracownikom kuchni stanowisko sprzątaczki - ze względu na brak pracy na kuchni, z zachowaniem wynagrodzenia. Czy pracownik może odmówić powierzenia stanowiska?Jakie są konsekwencje dla pracownika i co w tej sytuacji ma zrobić pracodawca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w umowie o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym mogę zamieścić zapis zatrudnienia na stanowisku nauczyciela o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć (zajęcia świetlicowe i dydaktyczne) w wymiarze 1/2 etatu. Czy muszę określić również pensum tj. 5/18 i 6/26.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został wybrany jako członek komisji do wyborów samorządowych, czy w momencie kiedy uczestniczy w szkoleniach w godzinach pracy w szkole powinien mieć potrącone wynagrodzenie, czy nie? Co kiedy będzie sytuacja, że 22 października będzie jeszcze pracował w komisji a powinien być na lekcjach? Czy jest to usprawiedliwiona nieobecność, czy powinien napisać podanie o urlop bezpłatny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe