Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację sytuacji w odniesieniu do k.p. 1. Nauczyciel, pomimo obowiązku obecności na rozpoczęciu roku szkolnego (dodam, że zgodnie z planem lekcji w tym dniu nauczyciel ma zajęcia lekcyjne), nie stawił się w pracy. W uzasadnieniu poinformował, że miał wizytę lekarską i może dostarczyć zaświadczenie. Nauczyciel nie usprawiedliwił swojej nieobecności wcześniej. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy, nierespektowania decyzji dyrektora, gdyż dwa dni wcześniej na radzie pedagogicznej było wyraźnie to zaznaczone? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść? 2. Nauczyciel w danym dniu ma dwie godziny lekcyjne, które rozdziela tzw. okienko. Nie realizuje drugiej godziny lekcyjnej, tylko przekazuje klasę innemu nauczycielowi. Oczywiście nie informuje nikogo z kadry zarządzającej i nie otrzymuje zgody na wyjście. Zgłasza ten fakt wyłącznie w sekretariacie. Dodam, że nauczyciel ma bezpośrednie nry telefonów do osób z kadry zarządzającej, a jedna z nich była obecna na terenie szkoły. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
Pierwszy nauczyciel miał obowiązek usprawiedliwienia nieobecności w pracy najpóźniej w dniu 2 września, jeśli już był obecny w pracy. Jeżeli zaświadczenie lekarskie przedłożył po 2 września, to podlega odpowiedzialności porządkowej z powodu niedochowania wymogów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności. Po uprzednim wysłuchaniu nauczyciela można wymierzyć mu karę porządkową upomnienia lub nagany (§ 2 ust. 1 i § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632; art. 108 § 1, i art. 109 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Natomiast trudno zarzucać nauczycielowi inne naruszenia jego obowiązków, ponieważ na podstawie bardzo ogólnej treści pytania w szczególności nie ma podstaw do stwierdzenia, że nauczyciel wcześniej wiedział, że w dniu 1 września uda się do lekarza.
Drugi nauczyciel, który oddalił się z miejsca pracy, w zależności od okoliczności, które uzasadniały odstąpienie od prowadzenia zajęć z uczniami (a które są nieznane), może podlegać odpowiedzialności porządkowej, jak pierwszy nauczyciel, gdy nie dochował wewnętrznego trybu usprawiedliwiania nieobecności lub bez uzasadnionego powodu oddalił się z miejsca pracy, z tym że ewentualnie może mu zostać wymierzona jako trzecia dopuszczalna dolegliwość kara pieniężna nie wyższa od jednodniowego wynagrodzenia (art. 108 § 1 i 2 i art. 109 § 1 i 2 KP). Nauczyciel może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej, o ile naruszył obowiązek realizowania funkcji dydaktycznej szkoły, a jego nieobecność nie została usprawiedliwiona (art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Jeśli ponadto nauczyciel pracuje w szkole niesamorządowej, to samowolne opuszczenie miejsca pracy (o ile do niego doszło) może skutkować zwolnieniem w trybie natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 52 § 1 pkt 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z zapytaniem o fundusz socjalny. Podam przykład: jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach i w jednej z nich ma 4 godziny, czy w takim przypadku należy mu się całość świadczenia, czy zgodnie z jego zatrudnieniem? Chodzi mi o świadczenie świąteczne, a przecież świadczenia socjalne są nie na osobę tylko na etat. Z góry dziękuję za pomoc.
- Nauczycielka jest w ciąży i od 1 września 2022 r. do końca ciąży będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim co w sumie daje 1,5 roku. W jaki sposób zatrudnić nauczyciela na zastępstwo? Nadmieniam, że zwolnienia lekarskie będą wpływać prawdopodobnie co miesiąc. Proszę o wyjaśnienie i wzór umowy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na pół roku przed nabyciem prawa do ochrony emerytalnej, czy pozostając w stanie nieczynnym może nabyć to prawo ( 56 lat kończy na kilka dni przed zakończeniem stanu nieczynnego)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
od 4 lat jestem dyrektorem zespołu szkolno-przedszkolnego i nie mam ustalonego systemu korzystania z urlopu. Przedszkole jest placówką nieferyjną a szkoła feryjną . Np. w przerwie świątecznej w szkole, ja jestem w przedszkolu. tak samo jest w czasie ferii zimowych.Przedszkole rozpoczyna rok szkolny 15 sierpnia i ja już jestem. Proszę mi wyjaśnić jak wygląda sprawa ustalania wymiaru urlopu dla dyrektora takiego zespołu. Co decyduje jeśli nie ma takich ustaleń w organie prowadzącym?
pozdrawiam
Beata
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe