Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o obliczenie wymiaru urlopu dla nauczyciela pracującego w przedszkolu na pół etatu - 12,5 godzin tygodniowo. Nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu- 2 razy po 4 godziny, 1 raz 4,5 godziny? Proszę podać, czy wymiar urlopu wynosi 18 dni, czy w tym przypadku 21 dni (dobowy czas pracy nie wynosi 8 godzin). Wiem, że w takich sytuacjach należy uwzględniać dobowy czas pracy nauczyciela.
Wymiar urlopu nauczyciela to 18 dni: 35 dni x 0,5 etatu = 17,5, po zaokrągleniu 18 dni.
Zgodnie z kodeksem pracy, 1 dzień urlopu to 8 godzin, zatem 18 dni x 8 h = 144 godziny.
Z tej puli należy odejmować za każdy dzień urlopu tyle godzin, ile wynosi obowiązujący nauczyciela dobowy wymiar czasu pracy w danym dniu.
Czas pracy nauczyciela (zajęcia dydaktyczne, inne zajęcia statutowe, dokształcanie) nie może przekroczyć 20 godzin tygodniowo (1/2 etatu). Z tych 20 godzin, 12,5 to pensum dydaktyczne i 7,5 h - pozostałe czynności.
Nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu, zatem jego dobowy wymiar czasu pracy w poszczególnych dniach wynosi 2 x 6,5 h i 1 x 7 h.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pedagog złożyła podanie o zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, celem uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Jako podstawę podała art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz osób niepełnosprawnych. Nauczycielka pracuje 6 rok w naszej szkole, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jak powinno się rozumieć "zwolnienie od pracy" w przypadku nauczycieli chcących skorzystać z takiej formy rehabilitacji w ciągu roku szkolnego? Czy takiego zwolnienia od pracy nie powinno się udzielić w ramach urlopu zdrowotnego (w tym przypadku nie przysługuje), zwolnienia lekarskiego lub urlopu bezpłatnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej w związku z wygaszaniem gimnazjum i likwidacją szkoły średniej następuje likwidacja szkoły. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na czas nieokreślony z ponad 20-letnim stażem pracy, pracujący już od kilku lat na niecały etat nie wyraził zgody na przeniesienie do innej szkoły. Moje pytanie dotyczy wysokości odprawy jaka mu się należy. Nadmienię, że w zespole szkół od stycznia 2019 r. pracuje 19 pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 do 30 czerwca 2018 od 02.01.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. najprawdopodobniej nie wróci już do pracy do końca czerwca. Czy w związku z powyższym należy mu się ekwiwalent za 56 dniu urlopu i świadczenie urlopowe? Czy świadczenie urlopowe należy mu się gdy przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 1 stycznia 2012 r. do 1 czerwca 2012 r. przebywał na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od 4 czerwca do 22 czerwca przebywał na zwolnieniu lekarskim - opieka nad chorym dzieckiem. Od 25 czerwca do 28 czerwca przebywał na urlopie bezpłatnym. 29 czerwca i 1 października korzystał z uprawnień wynikających z art. 188 KP. Czy nauczycielowi przysługuje prawo do trzynastej pensji za rok 2012?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w tygodniowych szkoleniach w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus+. Na wyjazd otrzymali delegacje służbowe. Czy nadgodziny, które przepracowaliby w szkole w tym czasie należy rozliczać normalnie, jakby były przepracowane? Czy też należy je potraktować jako nieprzepracowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe