Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o ocenę, czy tak można rozwiązać problem awansu w przedszkolu niepublicznym: dyrektor jest nauczycielem dyplomowanym, trzech nauczycieli rozpoczęło staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel kontraktowy właśnie złożył wypowiedzenie, na razie na jego miejsce nie ma nikogo. Jeżeli dyrektor zostaje opiekunem stażu, a organ prowadzący utworzy stanowisko wicedyrektora, to nauczyciele zrealizują staż i można będzie powołać komisję kwalifikacyjną? Czy to akceptowalne rozwiązanie? Czy aby powołać wicedyrektora należy dokonać zmiany w statucie? Obecnie nie ma takiego zapisu. Czy wicedyrektor musi być nauczycielem, czy może być bardziej menadżerem?
Wprowadzenie funkcjonowania nowego organu – wicedyrektora, wymaga zmiany statutu przedszkola, ponieważ nie może w nim funkcjonować organ niewymieniony w statucie (art. 84 ust. 2 pkt 3 UoSO). O kwalifikacjach i zakresie obowiązków wicedyrektora decyduje osoba prowadząca oraz statut. Możliwe będzie utworzenie komisji kwalifikacyjnej działającej w składzie 2/3, której przewodniczącym będzie wicedyrektor, a dyrektor będzie pełnił podwójną funkcję: nauczyciela dyplomowanego oraz opiekuna stażu (art. 9g ust. 1 KN, § 13 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz. U. z 2013 r., poz. 393).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczycielkę, która w czerwcu 2021 r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego, miała umowę na czas określony, ale w związku z ciążą umowa wydłużyła się do dnia porodu tj. do września 2021 r., po czym automatycznie została rozwiązana. Nauczycielka została zatrudniona ponownie u mnie w przedszkolu w maju 2022 r. Kiedy ta nauczycielka może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego, jaki jest okres i na jakich zasadach (starych czy nowych)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przedszkola, który ukończył studia pedagogiczne z wychowania przedszkolnego I stopnia może ubiegać się o awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z podpisaniem przez Prezydenta RP ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela mianowanego oraz nauczyciela dyplomowanego z dn. 1 września 2022 r. mentorem nauczyciela początkującego może być nauczyciel mianowany, pełniący funkcję kierowniczą?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie przedłużenia stażu z tytułu urlopu rodzicielskiego i występującego bezpośrednio przed zwolnienia ciążowego. Otóż: nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego dnia 1.09.2013 r. Planowany termin zakończenia stażu przypadał na 31 maja 2016 r. jednak: 25.04.2014 nauczycielka poszła na zwolnienie (ciąża) które trwało do 2.12.2014. Od 3.12.2014 do 10.07.2015 była na urlopie macierzyńskim, a od 11.07.2015 do 1.12.2015 była na urlopie rodzicielskim. Następnie od 2.12.2015 korzystała z zaległego urlopu wypoczynkowego do 22.12.2015. Od 3.01.2016 do 2.03.2016 przebywała na zwolnieniu z tytułu choroby. Później jeszcze wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pytanie: Czy w związku z podanymi wyżej nieobecnościami nauczycielka może kontynuować staż, czy powinna rozpocząć staż od nowa we wrześniu 2018 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, który był nieobecny 1 rok i 10 miesięcy nieprzerwanie (zwolnienie lekarskie+ urlop macierzyński+ urlop rodzicielski) kontynuuje staż na wyższy stopień czy rozpoczyna od początku? Proszę o poradę.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe