Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź na następujące pytania:1) Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 31.12.2017-do 30.12.2018. Czy może być przerwany urlop przez nauczyciela? 2) Nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim czy może być skrócony na prośbę nauczyciela?
1) Przepisy Karty Nauczyciela dot. urlopu dla poratowania zdrowia (zarówno te, obowiązujące do 31.12.2017 r., jak i nowe - od 01.01.2018 r.), nie przewidują trybu przerwania urlopu przez nauczyciela, jak i przez dyrektora z innych przyczyn niż podejmowanie innego stosunku pracy lub działalności zarobkowej. Przyjmuje się, że nauczyciel może przerwać urlop zdrowotny na własny wniosek, jeżeli uzyska orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
2) Na podstawie art. 180 § 4 kodeksu pracy, pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowujący dziecko;
2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony -ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
W przypadku pracownicy legitymującej się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (§ 6), ma ona prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, jeżeli:
1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowujący dziecko albo pracownik - inny członek najbliższej rodziny;
2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony - ojceic dziecka albo ubezpieczony - inny członkek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
W powyższych przypadkach pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Przepisy te dotyczą również nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak rozwiązać sprawę wynagrodzenia dla nauczyciela za 3 dniową wycieczkę klasową,czy wyjazd na " Zieloną szkołę"? Jakie są podstawy prawne do tych uregulowań?
- Pytanie dotyczy dodatku za trudne warunki pracy. Czy nauczycielowi przebywającemu na długotrwałym zwolnieniu lekarskim bądź na urlopie dla poratowania zdrowia taki dodatek za pracę w warunkach trudnych przysługuje? Jeśli nie, to czy w związku z tym faktem powinien być stworzony jakiś dokument informujący o tym fakcie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wychowawczy. Nauczycielka przebywa na urlopach związanych z macierzyństwem w terminach: macierzyński 16.02.2018-04.06.2018 + rodzicielski: 05.06.2018-14.01.2019. Po w/w urlopach wykorzysta urlop uzupełniający (56 dni za 2018 r.): 15.01.2019-11.03.2019. Czy Dyrektor szkoły może udzielić nauczycielce urlopu wychowawczego w terminie od 12.03.2019 do końca zajęć dydaktycznych (21.06.2019)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja: Jest Fundacja, która oprócz innej działalności prowadzi Zespół Placówek Oświatowych w skład którego wchodzi Przedszkole oraz 4 punkty przedszkolne zatrudniając jednocześnie dyrektora ZPO z uprawnieniami. Czy n-le mogą odbyć staż na awans zawodowy n-la kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy urlop zdrowotny nauczyciela wlicza się do lat pracy pedagogicznej ? Nauczyciel ma 59 lat i 42 lata pracy ogólnej, staż pracy pedagogicznej 16 lat czy może skorzystać z emerytury pomostowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe