Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy dodatku za trudne warunki pracy. Czy nauczycielowi przebywającemu na długotrwałym zwolnieniu lekarskim bądź na urlopie dla poratowania zdrowia taki dodatek za pracę w warunkach trudnych przysługuje? Jeśli nie, to czy w związku z tym faktem powinien być stworzony jakiś dokument informujący o tym fakcie?
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz. U. z 2009 r., nr 60, poz. 494 z późn. zm.) dodatek za warunki pracy przysługuje w okresie wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
Ani w okresie długotrwałej choroby ani w okresie urlopu dla poratowania nauczyciel nie otrzymuje wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego, więc w tym czasie dodatek nie przysługuje.
Nie ma tu potrzeby sporządzania żadnego dokumentu, bowiem dodatek ten nie zostaje odebrany nauczycielowi, a jedynie nie jest wypłacany, z uwagi na niespełnianie warunków do jego wypłaty
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel będący na urlopie macieżyńskim może przerwać ten urlop np. na 14 dni, wrócić do pracy a nastepnie kontynuować urlop macieżynski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 4 nadgodziny logopedii. Jak powinna być płacona nadgodzina z 4/18 czy 4/20? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).Proszę o odpowiedź i podstawy prawne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jestem nauczycielem , który we wrześniu 2012 roku przepracuje 30 lat. Mam 51 lat. Kiedy mogę odejść na emeryturę? Czy muszę pracować do 65 roku życia, a może będę mogla pójsc na tzw. pomostowa. Proszę o odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację. W szkole zatrudniamy nieprzerwanie sprzątaczkę od 1 grudnia 2000 r. Jest to jej pierwsza praca w życiu. Z tego tytułu ma wypłacany dodatek za wysługę lat w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego. Obecnie pracownica przedstawiła zeznania świadków z Urzędu Gminy potwierdzające jej pracę w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od 8 lipca 1979 do 30 kwietnia 1983. Następnie od 1 maja 1983 do 9 kwietnia 1984 w gospodarstwie teściów, a od 9 kwietnia 1984 we własnym gospodarstwie (te daty wynikają z zeznań świadków). Pracownica urodziła się 7 lipca 1963. Małżeństwo zawarła 30 kwietnia 1983 przeprowadzając się do męża. Następnie 9 kwietnia 1984 pracownica przejęła na podstawie aktu notarialnego wraz z mężem gospodarstwo rolne teściów o powierzchni 6,17 ha, w którym pracowała do czasu podjęcia zatrudnienia w 2000 roku. Gospodarstwa rolnego rodziców (powierzchnia 2,79 ha) nie przejęła na własność. Pracownica uczęszczała do 3-letniej szkoły zawodowej dojeżdżając do niej codziennie kilka kilometrów. Proszę o wskazanie, które okresy pracy w gospodarstwie rolnym, należy zaliczyć do stażu pracy. W jakiej wysokości wypłacać dodatek stażowy oraz za ile lat pracy wypłacić nagrodę jubileuszową i kiedy dokonać wypłaty następnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe