Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Dla ułatwienia podzieliłam je na 3 problemy. 1. Problem - świadczenie rehabilitacyjne. Nauczycielka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym od 23.12.2014 do 17.12.2015. W tym okresie rachuba wypłacała jej dodatek za wysługę lat. 1) Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się do stażu pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej? 2) Czy za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje urlop uzupełniający? 2. Problem urlop bezpłatny na studia magisterskie. Studiująca nauczycielka przedszkola zatrudniona w pełnym wymiarze godzin świadcząca pracę od poniedziałku do piątku była zmuszana brać urlop bezpłatny w ilości łącznie 12 dni w trakcie trzech semestrów. Czy w związku z tym te 12 dni powinno się odliczyć ze stażu pracy przy wyliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej. Nauczycielka uczęszczała na studia magisterskie (nie miała skierowania ze szkoły). Nauczycielka odchodzi na rentę i te 12 brakujących dni może spowodować, że nie otrzyma nagrody jubileuszowej. 3. Problem - naliczanie środków na ZFŚS dla pracujących emerytów Zatrudniam w szkole byłe pracownice tutejszej szkoły pobierające obecnie emeryturę, tj.: - sekretarza szkoły w wymiarze 3/8 etatu - nauczyciela bibliotekarza na 4/30 etatu 1) Czy dział planowania powinien naliczyć środki na ZFŚS na ww. pracownice tak, jak oblicza się na pracowników czy tak, jak na emerytów. 2) Czy przy wypłacie świadczeń z ZFŚS powinnam te pracownice umieścić na liście wypłat dla pracowników czy emerytów. Dotychczas sekretarz szkoły pobierała świadczenia takie jak "wczasy pod gruszą" oraz bony jako emerytka czyli nieopodatkowane. Nauczycielka natomiast pobierała proporcjonalne do etatu świadczenie urlopowe - opodatkowane, a dofinansowanie do wypoczynku oraz bony jako emerytka nieopodatkowane. Ostatnio pracownica działu socjalnego zwróciła mi uwagę, że świadczenia wypłacane zatrudnionym emerytom należy opodatkować.
1. Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego w trakcie trwania stosunku pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy (tak jak zasiłek chorobowy).
Wlicza się on zatem, do pracowniczego stażu pracy (wysługa lat i nagroda jubileuszowa). Za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje też uzupełniający urlop wypoczynkowy.
2. Zgodnie z art. 174 § 2 Kodeksu pracy, okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Dni te nie wliczają się do stażu pracy, od którego zależy dodatek za wysługę lat i nagroda jubileuszowa. Przepisy oświatowe nie traktują urlopu bezpłatnego inaczej.
3. Osoby, które po nabyciu uprawnień emerytalnych ponownie podjęły zatrudnienie, z punktu widzenia naliczania odpisu ZFŚS, udzielania świadczeń i ich opodatkowania są traktowane wyłącznie jako pracownicy, nie mają natomiast statusu emeryta (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1991 r., I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63). Ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają świadczenia socjalne pieniężne i rzeczowe do kwoty 380 zł w danym roku kalendarzowym, natomiast bony podlegają opodatkowaniu bez względu na wartość, co wprost wynika z art. 21 ust. 1 pkt 67 UoPDOF.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od dnia 12.12.2015 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, później od dnia 11.06.2016 r na urlopie rodzicielskim do dnia 09.12.2016. Po czym wykorzystała urlop wypoczynkowy do dnia 04.02.2017r. Od września planuje wrócić do pracy, do kiedy udzielić urlopu wychowawczego od dnia 05.02.2017 do końca zajęć lekcyjnych czy do końca roku szkolnego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący zajęcia pozalekcyjne - koło szachowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, który nabył prawa emerytalne, po 182 dniach zwolnienia lekarskiego chce skorzystać z bezpłatnego urlopu. Czy mam prawo udzielić mu tego urlopu i czy w czasie trwania urlopu bezpłatnego ten nauczyciel może wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę z art. 88 KN. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przekształcenie stosunku pracy z umowy o pracę na czas nieokreślony na mianowanie. W jaki sposób, w następującej sytuacji przekształcić umowę na mianowanie:
nauczycielka (mianowana) została zatrudniona na czas określony, następnie na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę. Obecnie, w grudniu uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Jakiej podstawy prawnej użyć celem pisemnego przekształcenia (niestety art. 10 ust. 5a i 5b dotyczy nauczyciela mianowanego, a nie dyplomowanego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe