Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
Pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej. Koszty obejmują nie tylko koszty wynagrodzenia wypłacanego związkowcowi, liczonego jak ekwiwalent za urlop, a więc z uwzglęnieniem średniej z nadgodzin, ale również koszty związane ze składkami ZUS, na fundusz pracy, zaliczkami na podatek dochodowy, świadczeniami socjalnymi (w tym dodatkiem wiejskim) i odpisem na ZFŚS, dodatkiem uzupełniającym, wpłatami na fundusz nagród i trzynastką (art. 341 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2014 r. poz. 167; § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy, Dz. U. z 1996 r. Nr 71, poz. 336).
Z zasady proporcjonalności ustalonej w art. 341 u.z.z. wynika, że pracodawcy ponoszą koszty odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Celem ustalenia właściwych proporcji, zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia pracodawcy, który zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy lub zwolnionego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji oraz u każdego z tych pracodawców - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca. Wynagrodzenie i inne świadczenia wypłaca związkowcowi jego pracodawca. Następnie powinno nastąpić dobrowolne rozliczenie kosztów pomiędzy poszczególnymi placówkami oświatowymi, w których działa międzyzakładowa organizacja związkowa. Jednostki oswiatowe mogą zawrzeć porozumienie, zgodnie z którym następuje refundacja ponoszonych kosztów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest na zwolnieniu lekarskim, które będzie przedłużane aż do porodu, tj do kwietnia, następnie będzie na urlopie. Czy dyrektor powinien przydzielać zastępstwa np. na tydzień czy na stałe do końca roku szkolnego? Czy w takiej sytuacji należy wykonać aneks do arkusza organizacji?
Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony na podstawie mianowania, przebywającej obecnie na urlopie macierzyńskim można zmniejszyć wymiar zatrudnienia z dniem 01.09.2015 z uwagi na zmiany organizacyjne spowodowane niżem demograficznym? Nauczyciel wraca do pracy we wrześniu. Proszę o pilna odpowiedź. Jeżeli tak kiedy powinno być wystosowane pismo w tej kwestii i na jakie przepisy prawne powinnam się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pisząc zarządzenie wprowadzające regulamin doboru pracowników pedagogicznych czy wystarczy podać podstawę prawną Art. 39 ust. 3 pkt. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z 2014 r. poz. 7 i 290 czy jeszcze dodatkowo należy podać:
Ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników? Jak jest poprawnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest od 7 stycznia na urlopie chorobowym następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (nieobecność w pracy jest ciągła) przysługuje mu urlop 56 dni w trakcie roku szkolnego, gdyż nie wykorzystał tego urlopu na feriach zimowych i wakacjach. Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnię od września nauczyciela j.angielskiego na 4 godz tygodniowo w przedszkolu - etat 4/25. Nauczyciel ten pracuje w pełnym wymiarze godzin (pełny etat) w szkole podstawowej (posiada zgodę na pracę dodatkową od swojego dyrektora szkoły), w swojej szkole pobiera dodatek wiejski. Czy nawiązując z nim umowę powinnam również płacić mu dodatek wiejski? Jeżeli tak lub nie proszę o pokazanie prawnego uregulowania tego tematu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe