Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o opinię i sposób wyliczenia urlopu dla nauczyciela przedszkola – jednostka nieferyjna: nauczyciel przedszkola zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, realizuje obowiązkowe pensum 25 godzin w tygodniu (104 godziny w miesiącu). Miesięczne wynagrodzenie otrzymuje w kwocie zasadniczej 3034 zł i wysługa lat 91,02. W jaki sposób wyliczyć urlop za miesiąc marzec 2022 r.? W jaki sposób wyliczamy i w jaki sposób obniżamy wynagrodzenie za czas urlopu?
Zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu.
Z uwagi na fakt, że wynagrodzenie nauczyciela składa się ze składników stałych i zmiennych, to wygrodzenie faktycznie wypłacane w miesiącu urlopowym nie musi być tej samej wysokości, co wynagrodzenie wypłacone w poprzednim miesiącu. Stałe składniki wynagrodzenia to wynagrodzenie zasadnicze, dodatki (np. za wysługę lat, za warunki pracy, motywacyjny – jeśli został przyznany na okres urlopu wypoczynkowego, funkcyjny – jeśli otrzymywany był przez cały rok szkolny). Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1455) składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Z kolei składniki zmienne to wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, których wysokość ustala się jako średnią miesięczną wartość z miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu wypoczynkowego (§4 rozporządzenia). Jeżeli zatem nauczyciel miał przyznane godziny ponadwymiarowe miesiącach tj. od września do lutego, to należy je zliczyć i następnie podzielić przez liczbę miesięcy.
W pytaniu wskazano tylko składniki stałe wynagrodzenia. Zakładając, że nauczyciel nie miał składników zmiennych wynagrodzenia, to jego wynagrodzenie urlopowe za miesiąc marzec będzie takiej samej wysokości jak za miesiąc luty. W przypadku, w którym nauczyciel przebywał cześć miesiąca na urlopie to ustalamy wysokość wynagrodzenia w przeliczeniu na 1 dzień: sumę wynagrodzenia urlopowego dzielimy przez liczbę dni roboczych w miesiącu – 21.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak napisać informację dla pracowników o przekształceniu szkoły w zespół szkolno-przedszkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła zatrudnia 14 pracowników, z d niem 30 września zostaje całkowicie zlikwidowana. Czy pracownikom niepedagogicznym przysługuje odprawa, jeżeli w regulaminie wynagradzania jest zapis przyznający odprawy? Czy szkoła publiczna może mieć taki zapis w regulaminie i czy jest on zgodny z prawem? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość zatrudnienia nauczyciela - specjalisty przedmiotów zawodowych nie z Karty Nauczyciela tylko z Kodeksu Pracy? Chodzi o osobę z wyższym wykształceniem, nie pierwszej młodości, posiadającą wykształcenie pedagogiczne zrobione kiedyś tam, lecz nie pracującą nigdy w szkole jedynie na wyższej uczelni. Nauczyciela nie interesuje poddanie się procedurze awansu zawodowego, gdyż już za 8 lat może przejść na emeryturę, a chce dostawać pobory z innej stawki niż stażysta. Mnie jako dyrektora szkoły bardzo interesuje ten człowiek z dużym doświadczeniem praktycznym w branży (mam niedobory w zatrudnieniu nauczycieli przedmiotów zawodowych).
Jeżeli to jest możliwe proszę podać podstawę prawną takiego zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole na podstawie mianowania, zostaje powołany na stanowisko wicedyrektora. Organ prowadzący nakazuje wicedyrektorowi realizować w tygodniu 7 godzin dydaktycznych. Jak zatem wygląda sytuacja z etatem wicedyrektora, który po jakimś czasie nie będzie chciał pełnić tej funkcji lub zostanie odwołany? Czy obligatoryjnie wraca na "swoje" godziny, na których pracuje inny nauczyciel? W jaki sposób zatrudnić nauczyciela na godziny wicedyrektora?.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole jako pomoc administracyjna jest zatrudniona na 1/4 etatu Pani, która w roku ubiegłym pracowała jako nauczyciel. Czy mimo zmiany stanowiska i etatu będzie mogła być uwzględniona do listy "trzynastek"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe