Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstaw prawnych do zarządzeń dyrektora w sprawie: 1) powołania komisji Skrutacyjnej i komisji wnioskowej 2) w sprawie powołania stałego protokolanta na br. 3 )w sprawie wprowadzenia instrukcji na wypadek pożaru w budynku bursy 4) w sprawie wprowadzenia procedur w razie wypadku ucznia na terenie bursy 5) w sprawie wprowadzenia regulaminu zwalniania nauczycieli, obowiązujący w bursie
Obowiązujące przepisy wprost nie zobowiązują dyrektora bursy do wydania powyższych zarządzeń. Jeśli komisja skrutacyjna i wnioskowa mają wykonywać zadania z zakresu rachunkowości, decyzja dyrektora o ich powołaniu wynika z ogólnych obowiązków kierownika jednostki (art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2016 r., poz. 1047). Przepisy nie przewidują funkcji „stałego protokolanta”, a w związku z tym powołanie takie osoby jest uzależnione od zakresu powierzonych obowiązków, wynikających z wewnętrznych regulacji (np. statutu, regulaminu rady pedagogicznej) – jeśli osoba na tym stanowisku ma protokołować przebieg zebrań rady pedagogicznej, jest powoływana przez dyrektora jako przewodniczącego organu w oparciu o art. 69 ust. 4 PO w związku z odpowiednim postanowieniem regulaminu rady pedagogicznej. Wprowadzenie instrukcji na wypadek pożaru wynika z ogólnych kompetencji związanych z kierowaniem przez dyrektora bursą oraz zapewnianiem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 PO). Wprowadzenie procedury w razie wypadku ucznia również wynika z ww. ogólnych kompetencji dyrektora bursy (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 PO). Z kolei ustalenie regulamin zwalniania nauczycieli wynika z kompetencji dyrektora w zakresie kierowania zakładu pracy (art. 68 ust. 5 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mama ucznia gimnazjum przyszła do dyrektora i poinformowała, że zabiera dziecko za granicę do Anglii.Po tygodniu w szkole pojawił się ojciec z informacją, że matka zabrała dziecko i ono teraz nie realizuje obowiązku szkolnego. Po kilku dniach matka przesłała do szkoły emila, ze wypisuje dziecko ze szkoły. Jaka dokumentacja powinna być w szkole? Ojciec nakazuje, aby szkoła ścigała matkę, że dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego. Jak to robić i czy ojciec ma rację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zlecić nauczycielom opiekę w świetlicy w ramach 40- godzin pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W niepubliczny przedszkolu specjalnym są dzieci tylko z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Na wszystkie dzieci przedszkole otrzymuje 100% dotację.
Czy przedszkole powinno otrzymywać dodatek (dodatkową dotację) na dzieci 6-letnie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam nauczyciela na umowę o pracę na czas określony(długotrwałe L-4) od 01 marca br. Czy mogę podpisać umowę do 22 czerwca(zakończenie zajęć dydaktycznych), czy terminem zakończenia umowy powinien być dzień 31 sierpnia 2011 roku)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W klasie 6 język niemiecki (drugi język) jest w ramach godzin organu prowadzącego. Czy w takim wypadku dyrektor wydaje decyzję administracyjną o zwolnieniu ucznia z głęboką dysleksją z takich zajęć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe