Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podpowiedź w kwestii wyjazdów służbowych nauczycieli na szkolenia. Na szkolenie wyjeżdża dwóch nauczycieli. Szkolenie odbywa się w tej samej miejscowości (jest to, to same szkolenie – wyjeżdżają dwie polonistki). Pierwszy nauczyciel dostaje zgodę na wyjazd samochodem prywatnym, dostaje również zwrot kosztów przejazdu zgodnie z regulamin zatwierdzonym w szkole. Czy w obecnym stanie prawnym dyrektor może na delegacji drugiego nauczyciela wskazać jako środek lokomocji „wyjazd wspólny” z pierwszym nauczycielem?
Pracodawca nie jest uprawniony do dysponowania samochodem prywatnym pracownika i jednostronnego decydowania, kogo ma obowiązek zabrać w podróż służbową, ponieważ żaden przepis nie przyznaje jemu takiego uprawnienia. Natomiast w przypadku, gdy nauczyciel posiadający prywatny samochód wyrazi zgodę na zabranie drugiego nauczyciela, określając środek transportu na szkolenie, na które nauczyciele zostali skierowani przez dyrektora, można wyznaczyć wspólny wyjazd. W takiej sytuacji rozliczenie kosztów przejazdu będzie miało miejsce tylko w odniesieniu do posiadacza samochodu, a nauczyciel, który pojedzie na szkolenie jako pasażer, nie otrzyma zwrotu kosztów podróży, ponieważ nie będzie ich ponosił (§ 3 ust. 1, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz.U. z 2013r., poz. 167 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Planujemy w szkole zmienić statut. Prawdopodobnie nie będą to drobne poprawki, lecz całkowita zmiana od podstaw. W szkole nie ma rady szkoły, więc nowy statut zatwierdzi rada pedagogiczna. Czy po zatwierdzeniu statutu należy go przekazać organowi prowadzącemu lub kuratorium, czy też zmiana statutu jest wewnętrzną sprawą szkoły, nawet w przypadku całkowitej zmiany, a nie jedynie jego modyfikacji?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy tworząc procedurę bezpieczeństwa związaną z nowym reżimem sanitarnym COVID-19 mogę w niej zawrzeć wymóg mierzenia temperatury rodzicowi/opiekunowi przyprowadzającemu dziecko do przedszkola? Jeśli tak, to czy wymagać od rodziców podpisania osobnej zgody na mierzenie temperatury? Czy mogę nie przyjmować do przedszkola dzieci, których rodzice nie podpiszą takiej zgody? Proszę też o informację czy wymagać od rodziców podpisania zgody na pomiar temperatury u dziecka. Robiłyśmy to zawsze w razie potrzeby bez uzyskiwania żadnych zgód ale - kuriozalnie - obecne wytyczne GIS sugerują uzyskanie takiej zgody.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Ile tygodni należy rozliczać w roku 2009/2010 w ramach realizacji godzin z art 42.
- Czy dyrektor niepublicznego liceum może zatrudnić osobę mającą tytuł magistra danego przedmiotu lecz niemającego uprawnień pedagogiczno-psychologicznych? Jeżeli tak to jakie warunki musi spełnić dyrektor szkoły (czy musi prosić o zgodę kuratora oświaty)? Jakie warunki musi spełnić nauczyciel (czy wystarczy oświadczenie o uzupełnieniu wykształcenia, czy musi to być zaświadczenie o podjęciu odpowiednich studiów podyplomowych)? Na jaki okres musi być podpisana umowa o pracę? Czy taki nauczyciel ma obowiązek dostarczenia planu rozwoju zawodowego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki powinien dopełnić dyrektor szkoły,aby utworzyć w szkole oddział specjalny?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe