Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w następującej sprawie. W mojej szkole (CKU dla dorosłych) jeden ze słuchaczy (obecnie słuchacz III semestru nauki) chciałby, aby uznano mu opinię psychologiczno-pedagogiczną, w celu zgłoszenia go do egzaminu maturalnego (w przyszłym roku szkolnym) jako dyslektyka. Z opinii wyraźnie wynika, że słuchacz ma zaburzenia o podłożu dyslektycznym, lecz moje wątpliwości budzi fakt, iż opinia ta została wydana, gdy uczeń chodził do szkoły podstawowej i miał 11 lat. Czy w takim układzie można uznać tego typu opinię? Czy fakt, że została ona wydana w roku 2011 nie ma (bądź też właśnie ma) znaczenia? Na jakiej podstawie można zgłosić słuchacza dorosłego do egzaminu maturalnego jako dyslektyka? O ile w ogóle istnieje taka możliwość.
Opinia o specyficznych trudnościach w uczeniu się, wydana najwcześniej po ukończeniu III klasy szkoły podstawowej i nie później niż do ukończenia szkoły podstawowej, zachowuje swoją ważność na egzaminach na kolejnych etapach edukacyjnych - słuchacz z dysleksją uzyskał ją w czasie obowiązywania § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, Dz.U. z 2015 r., poz. 843 i nie musi uzyskiwać nowej opinii, ponieważ na jej podstawie jest uprawniony do skorzystania z dostosowania warunków egzaminu do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych wynikających z rodzaju tych trudności, gdyż egzamin będzie zdawał na podstawie przepisów obowiązujących przed reformą oświaty (art. 44zzr ust. 5 UoSO w zw. z art. 297 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Przedmiotowa opinia powinna zostać złożona przez słuchacza wraz z deklarację przystąpienia do egzaminu (art. 44zzzg UoSO). Rada pedagogiczna powinna wskazać sposób dostosowania warunków egzaminu spośród możliwych sposobów wymienionych w komunikacie CKE. Następnie dyrektor lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców lub pełnoletniego słuchacza o wskazanych sposobach dostosowania warunków egzaminu. W terminie 3 dni roboczych rodzice lub słuchacz powinni odpowiedzieć, czy skorzystają ze wskazanych sposobów dostosowania (art. 44zzr ust. 12 – 14 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę przykład instrukcji przeprowadzania sprawdzianu po szóstej klasie oraz egzaminu gimnazjalnego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wystąpił o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia 16.01.2013 r. Dyrektor zgodnie z orzeczeniem lekarskim udzielił mu urlopu w terminie 25.02 do 30.06.2013 r.
15.04.2013 r. nauczyciel zwrócił się z ponowną prośbą o wydłużenie tego urlopu od 1.07.2013 r. do 24.02.2014 r., do swojego pisma dołączył zaświadczenie lekarskie zawierające ww. termin, które nie jest orzeczeniem lekarskim. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość wydłużenia urlopu? Na jaką podstawę prawną należy się powołać i do jakiego organu nauczyciel może się odwołać, w jakim terminie przy odmowie. Czy wystarczy podać przy odmowie art 73 ust 8 KN. Proszę o szybką informację, dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Podczas kontroli, pracownik organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad placówką, poprosił o uchwałę, dotyczącą nauczycieli, którym przyznano nagrody z okazji DEN. Rada pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała osoby wyznaczone do nagrody i odpowiedni zapis jest w księdze protokołów posiedzenia rady p.. Jeden pracownik Kuratorium stwierdził, że musi być uchwała na tę okoliczność. Jeszcze jeden zakwestionowany zapis. Czy i od kiedy piszemy "Protokół z zebrania rady pedagogicznej", ja miałam "Protokół z posiedzenia rady pedagogicznej", a tak podobno nie powinno być?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły gwarantuje pracującym przy monitorach okulary korygujące wzrok, w sytuacji gdy badania okulistyczne prowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Aby otrzymać dofinansowanie do okularów korygujących wzrok, trzeba spełniać dwa warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Czy nauczyciela języka polskiego (zatrudnienie na pełen etat 18/18), dyrektora, sekretarkę można zaliczyć do osób, którym te okulary korygujące wzrok przysługują ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie informacji na temat: Jak zgodnie z przepisami powinno wyglądać przejęcie szkoły (majątku szkolnego, archiwum dokumentacji szkolnej itp.) przez nowego dyrektora? Czy organ prowadzący powołuje w tym celu komisję? Czy istnieją procedury określające taką sytuację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe