Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  W sytuacji opisanej w pytaniu, tj, kiedy nauczycielka otrzymała pismo w sprawie ograniczenia wymiaru od nowego roku szkolnego, może otrzymać zgodę...

PORADA PRAWNA

06 czerwca 2011 Kadry

Proszę o poradę w następującej sprawie. Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania - w terminie do końca maja 2011 r. - otrzymała wypowiedzenie warunków umowy o pracę (ograniczenie etatu do 16/18)w związku ze zmianą szkolnego planu nauczania. Od 9 maja 2011 r.gdy dowiedziała się o mających nastąpić zmianach, zaczęła nagle się leczyć. Na zwolnieniu przebywa nadal do 30 czerwca 2011r. W dniu 06 czerwca, czyli dzisiaj złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu na poratowanie zdrowia wystawione - nawiasem mówiąc - na druku niezgodnym z wzorem orzeczenia lekarskiego, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Na odręcznie wypisanym zaświadczeniu lekarz orzeka o konieczności udzielenia urlopu od 01 września 2011 r. do 30 czerwca 2012. Czy jest podstawa do udzielenia takiego urlopu, skoro od września 2011 r. nauczycielka będzie zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy jest podstawa do odwołania się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy? Dodam, że nauczycielka wykazuję się wybitnym lawiranctwem i kombinatorstwem w pracy. W ciągu 9 lat pracy przez około 600 dni była na zwolnieniach lekarskich.

 W sytuacji opisanej w pytaniu, tj, kiedy nauczycielka otrzymała pismo w sprawie ograniczenia wymiaru od nowego roku szkolnego, może otrzymać zgodę dyrektora na urlop, jednak wynagrodzenie otrzyma w wysokości "jakby nauczyciel pracował", czyli proporcjonalnie do wymiaru etatu.

art. 73 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)

 

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2.  Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3.  Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.

 

 

 

 

 

  Szczegółowy tryb orzekania o urlopie zdrowotnym nauczyciela reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. 

§ 2. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela, zwany dalej "lekarzem", orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, zwanego dalej "urlopem", na podstawie:
  1)   wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;
  2)   wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie uzna za niezbędne;
  3)   dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.
§ 3. 1. Orzeczenie sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden doręcza się nauczycielowi, drugi przesyła dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza się do indywidualnej dokumentacji osoby badanej.
2. Wzór orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 4. 1. Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.
3. Lekarz, za pośrednictwem którego jest wnoszone odwołanie, przekazuje je w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia do właściwego organu odwoławczego, o którym mowa w ust. 2, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia.

Jeśli zatem treść otrzymanego orzeczenia nie zawiera wymaganych informacji przewidzianych w obowiązującym druku - dyrektor może w terminie 14 dni złożyć odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
Należy podkreślić, że lekarz orzeka o potrzebie udzielenia urlopu, natomiast decyduje o jego udzieleniu dyrektor.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT