Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1)Czy płacimy za wychowawstwo za miesiące V-VIII wychowawcy klasy IV kończącej szkołę 28.04.2017? 2)Czy można zmniejszyć wymiar godzin nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na czas nieokreślony (brak godzin w arkuszu organizacyjnym)? Nadmieniam, że nauczycielowi do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje 3 lata.
1) Zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, wysokość stawek dodatków funkcyjnych, takich jak za wychowawstwo oraz szczegółowe warunki ich przyznawania określa organ prowadzący w drodze regulaminu. Dodatek ten przysługuje za okres, na który nauczycielowi została powierzona funkcja wychowawcy (§ 5 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...). Najczęściej dodatek za wychowawstwo jest przyznawany do końca roku szkolnego (31 sierpnia) ze względu na to, że w sierpniu uczniowie mogą zdawać egzaminy poprawkowe i ktoś będzie musiał podpisać świadectwa takich uczniów, uzupełnić arkusze ocen, czyli wykonać czynności należące do wychowawcy klasy.
2) Zatrudnienie nauczyciela dyplomowanego na czas nieokreślony następuje na podstawie mianowania. Ograniczenia wymiaru godzin nauczyciela mianowanego dokonuje się na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, czyli za jego zgodą. Nie ma zatem znaczenia, że nauczyciel jest w okresie przedemerytalnym. Ponadto, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia dnia 02.08.2012 r. Sygn. akt II PK 3/12, przepis art. 39 kodeksu pracy nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy dodatku za trudne warunki pracy. Czy nauczycielowi przebywającemu na długotrwałym zwolnieniu lekarskim bądź na urlopie dla poratowania zdrowia taki dodatek za pracę w warunkach trudnych przysługuje? Jeśli nie, to czy w związku z tym faktem powinien być stworzony jakiś dokument informujący o tym fakcie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje z terapii pedagogicznej może być nauczycielem wspomagającym w klasie integracyjnej, czy może prowadzić zajęcia z rewalidacji. Czy nauczyciel po pedagogice specjalnej w zakresie surdopedagogiki może być nauczycielem wspomagającym jeżeli nie ma już ucznia z niedosłuchem, czy może pracować w świetlicy
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole jako nauczyciel może bez zgody dyrektora pojechać z uczniami na mecz Legii? (jest to w sobota lub niedziela w godzinach wieczornych). Czy dyrektor w takim przypadku ponosi odpowiedzialność za niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przez nauczyciela ?
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, powracający z urlopu zdrowotnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia z 18/18 do 9/18 etatu. Dyrektor wyraził zgodę na nowe warunki pracy, ale czy wraz z obniżeniem wymiaru zatrudnienia nauczyciel przestanie być zatrudniony na podstawie mianowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły ma przydzielonych 8 godzin pensum. Czy w przypadku rezygnacji z funkcji dyrektora w trakcie roku szkolnego (np.dyrektor złoży wypowiedzenie 30.09.2017r.) przydzielone pensum pozostanie takie same, jeżeli w arkuszu organizacyjnym nie ma godzin, które można dodatkowo przydzielić dyrektorowi po rezygnacji z funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe