Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o regulamin lub procedury, które jasno określają pracę zdalną nauczycieli (chodzi o rozliczanie nadgodzin, dokumentację i to, gdzie ma się odbywać takie nauczanie, aby nauczyciel miał jasne zasady pracy, a dyrektor mógł udowodnić organowi, że nauczyciel powinien mieć wypłacone nadgodziny).
Niestety, żaden akt prawny nie wyjaśnia w pełni kwestii, o które Państwo pytają. Rozporządzenie nie precyzuje również tego, w jaki sposób mają pracować nauczyciele. To, czy zobowiązani będą prowadzić lekcje ze szkoły, czy z domu zależy przede wszystkim od ich pracodawcy- czyli dyrektora szkoły. Jeżeli w szkole są warunki do tego, aby kilkudziesięciu nauczycieli, nie przeszkadzając sobie nawzajem, mogło prowadzić lekcje, to jak najbardziej dyrektor może zobowiązać ich do świadczenia pracy ze szkoły. Możliwe jest też rozwiązanie odwrotne, czyli uczenie z domu na własnym sprzęcie.
Zarówno dyrektorzy, jak i samorządy powinni w tej materii wykazać się elastycznością .
Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego (gmina, miasto, powiat) określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Szczegółowych rozwiązań w zakresie zasad wypłacania wynagrodzenia za tzw. nadliczbówki należy więc szukać w regulaminie obowiązującym na terenie gminy/miasta/powiatu prowadzącego daną szkołę.
Jednakże przepisy powszechnie obowiązujące zawierają w tej materii rozwiązania ogólne.
I tak, art. 39 ust. 4 KN stanowi, że składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Takim składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, gdyż wypłaca się je z dołu, na podstawie przepracowanych przez nauczyciela godzin. W podobnym tonie wypowiada się Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 z późn. zm.), który w art. 80 wskazuje, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną.
Paragraf 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 z późn. zm.) stanowi, że:
1. Zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go przed dniem wejścia w życie rozporządzenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, a w przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych - w ramach godzin ponadwymiarowych, o których mowa w art. 35 KN.
2. Dyrektor jednostki systemu oświaty ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia.
Rozporządzenie nie daje nam żadnych wskazówek normatywnych dotyczących zasad wypłaty wynagrodzeń za godziny normatywne w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół. W tej kwestii moc decyzyjna przerzucona jest na organy prowadzące i dyrektorów szkół.
Jedno jest pewne: wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane, jeżeli z tygodniowego rozliczenia wykonanych prac, ustalonego przez dyrektora szkoły wynika, że nauczyciel wykonał pracę w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć.
Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie wyjaśnia, że kompetencja w zakresie ustalania zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia, w tym także zajęć realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych, należy do dyrektora jednostki systemu oświaty. Do kompetencji dyrektora należy również ustalenie zasad dokumentowania tej pracy. Nauczyciel otrzymuje zatem wynagrodzenie za zrealizowane w tym okresie godziny ponadwymiarowe ustalone zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy pomocy zdrowotnej dla dyrektora placówki.
W naszej szkole, decyzją dyrektora, powoływana jest komisja, która decyduje o przyznaniu świadczenia zdrowotnego. W przypadku pomocy dla nauczyciela decyzje o przyznaniu świadczenia podpisuje dyrektor. Co w przypadku, gdy o świadczenie zdrowotne występuje dyrektor? Kto w takim przypadku powinien podpisać zgodę o przyznaniu takiego świadczenia?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy szkoły ponadgimnazjalnej. W bliskim sąsiedztwie szkoły jest sklep do którego uczniowie w trakcie przerw wychodzą po zakup drugiego śniadania. Kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia, który w trakcie przerwy opuszcza teren szkoły? Czy dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do przerw na zewnątrz budynku szkoły w każdych warunkach (lato, zima, deszcz itp.)?
- Otrzymałem w odpowiedzi na moje pytanie zadane 27 marca 2015r dotyczące usprawiedliwienia godzin nieobecnych w szkole przez ucznia pełnoletniego podstawę prawną Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn 21 maja 2001r w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze. zm.), w szczególności par.19 załącznika nr4. Dotyczy sztandaru szkoły. Pozdrawiam.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły wpłynął wniosek rodziców o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2020/2021 poza szkołą. Mam pytanie,czy potrzebna jest opinia poradni?
Czy mogę Państwa prosić o procedury organizowania (realizowania) nauki poza szkołą i wzory potrzebnych dokumentów. Z
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną dotyczącą zakazu posiadania przez ucznia na terenie szkoły telefonu komórkowego do wprowadzenia zmian w statucie.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe