Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wskazanie właściwego postępowania w sytuacji, gdy po zakończonej rekrutacji uzupełniającej do "zerówki" i uzupełnieniu liczebności przez przyjęcie dzieci spoza rejonu, zgłosili się rodzice (z obwodu) chcąc zapisać dzieci na roczne przygotowanie przedszkolne. Czy zobowiązani jesteśmy zapisać dzieci? Co powiedzieć rodzicom dzieci wcześniej zapisanych?
W przypadku oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nie obowiązują obwody co oznacza, że dziecko zamieszkałe w gminie jest przyjmowane do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018 w sytuacji, gdy rodzice złożyli wniosek rekrutacyjny i dziecko zostało przyjęte do oddziału w szkole podstawowej na zasadach określonych w rozdziale 6 PO, a w szczególności w art. 130 ust. 1 i 4 i art. 131 PO Z powodu braku wolnych miejsc, dyrektor powinien odmówić przyjęcia dziecka i nie jest upoważniony do skreślenia z listy uczniów innego dziecka przyjętego w postępowaniu rekrutacyjnym, ponieważ obowiązujące przepisy go do tego nie upoważniają (analogicznie art. 130 ust. 2 PO). Jeżeli natomiast dyrektor widzi możliwość stworzenia dodatkowego miejsca, może dziecko przyjąć, zaś w przypadku gdy przyjęcie ucznia wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy szkoły powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia po uzyskaniu zgody organu prowadzącego (art. 130 ust. 3 PO). W przeciwnym razie miejsce w innym gminnym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym może wskazać rodzicom wójt (burmistrz lub prezydent miasta) po uzyskaniu informacji od dyrektora szkoły podstawowej, że nie może przyjąć dziecka do zerówki, zaś gmina lub miasto ma obowiązek znalezienia miejsca dla dziecka tylko w przypadku, gdy do danej placówki wychowania przedszkolnego nie dostało się pomimo wzięcia udziału w rekrutacji (art. 14 ust. 4 w zw. z ust. 4b UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Komplet dokumentów związanych z przyjęciem dziecka do punktu przedszkolnego (np. wywiad wstępny, umowy, wykaz i treści regulaminów, zgód, itd.) Proszę o dokumenty
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nie mieścimy się od przyszłego roku szkolnego w budynku naszej szkoły podstawowej. Czy można przenieść czasowo(na ok. 4 lata) klasy VII, VIII do budynku innej szkoły podstawowej oddalonej o ok. 1 km? Jakie są obwarowania prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, może być wyznaczony na kierownika lub opiekuna wycieczki czy imprezy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wpływem do szkoły oświadczeń rodziców uczniów o rezygnacji z usług profilaktyki zdrowotnej na terenie szkoły oraz niewyrażeniu przez nich zgody na: mierzenie temperatury, noszenie maseczek, kierowanie dzieci do izolatki, dezynfekcji rąk płynami dezynfekującymi zwracamy się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie. Rodzice powołują się w pismach na ustawę z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078 art. 7) oraz na konstytucję RP art. 31 ust. 3. Czy szkoła musi uwzględnić takie oświadczenia rodziców w dobie panującej pandemii biorąc pod uwagę, że większość dzieci i rodziców dostosowuje się do zaleceń i procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19? Jak możemy ustosunkować się do tego typu oświadczeń uwzględniając dobro wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W oparciu o ustawę z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, zwracam się z prośbą o pomoc w przygotowaniu wzoru wniosku (rozdział 5 ustawy), jak również informację czy możemy/powinniśmy pobierać opłaty, jeśli tak to za co, jakie i jak je wyliczać. Proszę również o informację o czynnikach, które są brane pod uwagę przy ustalaniu nakładanych opłat, informacji o środkach prawnych przysługujących w przypadku odmowy wyrażenia zgody, umowę o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z informacji sektora publicznego, powody jej zawarcia oraz
wyniki oceny tej umowy, o ile taka umowa została zawarta (rozdział 2 ustawy). Proszę też o wszystkie istotne informacje, jakie powinny być zawarte na stronie BIPu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe