Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przegląd instalacji centralnego ogrzewania i stanu innych mediów
Przed okresem zimowym dyrektor szkoły powinien pomyśleć jak najszybciej o zorganizowaniu przeglądu instalacji centralnego ogrzewania i stanu wszystkich innych mediów. Właściwy stan techniczny szkoły to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa i właściwej pracy szkoły w okresie zimowym, ale również ważny element oszczędności, co w dzisiejszych czasach nie może umknąć żadnemu dyrektorowi.
Czas na przegląd techniczny
Co prawda zimy jeszcze nie widać, jednakże dyrektor szkoły, wraz z pracownikiem odpowiedzialnym za sprawy administracyjne, powinien pomyśleć o sezonowym przeglądzie budynku szkolnego. Ważny, szczególnie w okresie zimy, jest stan techniczny okien, drzwi, kominów dymowych i wentylacyjnych. Istotny jest też stan instalacji wodnych, gazowych, kanalizacyjnych i grzewczych oraz dróg, chodników, dachu i systemu odprowadzania z niego wody.
Przez okna i drzwi zazwyczaj traci się najwięcej ciepła, dlatego należy uważnie przyjrzeć się tym elementom. Przykładowo należy sprawdzić, czy uszczelki dobrze przylegają do powierzchni okien, czy nie są spękane lub wybrakowane.
Konieczne jest sprawdzenie stanu kominów (dymowych, wentylacyjnych). Przed okresem zimowym trzeba wezwać kominiarza, by dokonał ich przeglądu. Tej sprawy nie można bagatelizować. Niewydolność systemu wentylacyjnego i dymowego może prowadzić np. do zaczadzenia.
Sprawdzenie systemu ogrzewania
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę przed zbliżającą się zimą, jest system ogrzewania. Jeżeli szkoła jest odbiorcą energii cieplnej z centralnej sieci grzewczej, wystarczy przed zimą sprawdzić szczelność grzejników oraz je odpowietrzyć.
Jeżeli szkoła posiada własną kotłownię, należy pamiętać o sezonowym przeglądzie pieca. Przegląd taki powinien zostać wykonany przez wyspecjalizowanego specjalistę (serwisanta). Usługa taka nie jest droga, a pomoże ustalić ewentualne usterki przed okresem grzewczym. Ponadto ustawienie pieca na optymalną wydajność może znacząco wpłynąć na koszty eksploatacji.
Nowoczesne kaloryfery są wyposażone w zawór umożliwiający odpowietrzanie. Czynność tę bez problemu można wykonać samemu, jeżeli kaloryfer nagrzewa się na przykład tylko częściowo. W bardzo starych instalacjach grzewczych może się zdarzyć, że w rurach i grzejnikach osiadł kamień. W takiej sytuacji warto zamówić płukanie grzejników pod ciśnieniem. Możliwe jest także usunięcie kamienia, który nagromadził się przez lata w rurach i kaloryferach. Stosuje się do tego specjalne roztwory rozpuszczające kamień.
Instalacja elektryczna i gazowa
Jeśli chodzi o instalację elektryczną i gazową, należy się upewnić, że czy zostały przeprowadzone i czy posiadamy aktualne badania i pomiary ochrony przeciwporażeniowej urządzeń i instalacji elektrycznych. Trzeba sprawdzić wszelkiego rodzaju zabezpieczenia tablic rozdzielczych prądu elektrycznego, czy są one opisane i oznakowane. Ponadto, z uwagi na krótkie i ciemne zimowe dni, należy sprawdzić stan oświetlenia w szkole (np. wymiana zużytych żarówek).
Przy instalacji gazowej, standardowo jak przy innych instalacjach, sprawdza się, czy jest prawidłowe oznakowanie, czy jest dobry dostęp do zaworów. Ponadto trzeba sprawdzić wentylację w pomieszczeniach, gdzie są używane urządzenia zasilane gazem.
Dach budynku
Podczas przedsezonowego przeglądu należy także zwrócić uwagę na stan techniczny dachu. Okres zimowy to zazwyczaj czas zawiei i zamieci śnieżnych, dlatego też, nawet jeżeli w czasie opadów w okresie innych pór roku nie wykryto przecieków w dachu, w zimie podczas chwilowych odwilży może się okazać, że powstało sporo dziur z uwagi na rozpieranie warstw dachu przez lód lub nawiewany śnieg.
Sprawdzając dach, dodatkowo należy zwrócić uwagę na drożność systemu rynnowego i znaleźć ewentualne nieszczelności. Aby uniknąć powstania lodowiska na chodniku lub przed wejściem do budynku, rynny powinny być skierowane np. w stronę trawników. Przed sezonem zimowym należy też pamiętać o sprawdzeniu sprzętu do odśnieżania oraz o zmagazynowaniu suchego piasku do posypywania chodników i ścieżek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba spełniająca wymagania kwalifikacyjne. Jak należy postąpić, jeżeli nie można pozyskać nauczyciela z kwalifikacjami? Czy można zatrudnić nauczyciela niespełniającego wymagań kwalifikacyjnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy właściciel, który jest jednocześnie dyrektorem przedszkola sprawującym nadzór pedagogiczny może oprócz pensji pobierać wynagrodzenie za prowadzone zajęcia specjalistyczne (logopedia, SI itp)?
Proszę o odpowiedź w myśl przepisów regulujących z dniem 1 stycznia 2018 r.
Pragnę dodać, że jest to przedszkole integracyjno-terapeutyczne i prowadzone są zajęcia w ramach PPP oraz WWRD.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Gdzie mogę znaleźć oficjalne informacje na temat wydatkowania środków z rozdziału 80149. Przeanalizowałam art.8 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz komunikat MEN http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja/182859/Co-wykazac--MEN-o-gwarancji-srodkow-na-ksztalcenie-specjalne-w-przypadku-szkol-ogolnodostepnych
Jestem dyrektorem przedszkola z oddziałami integracyjnymi, organem prowadzącym jest jst. W wydatkach z 80149 gmina odrzuca mi większość faktur. Chcę kupić drukarkę i postawić w sali SI, aby drukować materiały tylko dla niepełnosprawnych - gmina odrzuciła. W oddziale integracyjnym potrzebuję wykładzinę dobrej jakości droższą, bo przy niepełnosprawnych mających problemy z załatwianiem potrzeb taka wykładzina jest potrzebna - gmina odrzuciła. Gdzie szukać bardziej szczegółowych informacji na co można wydać pieniądze z 80149?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty powinna mieć szkoła zgodne z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 25 maja dotyczących RODO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły publicznej przekazanej stowarzyszeniu ma obowiązek przedstawienia projektu planu finansowego szkoły organowi prowadzącemu, radzie rodziców? W ogóle czy musi tworzyć taki plan?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe