Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przygotowuję się do oceny nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej. Czy w zespole może być nauczyciel dyplomowany, który w tamtym roku szkolnym miał przydział w klasach I-III, ma ukończoną edukacja wczesnoszkolną i przedszkolną, a w obecnym roku szkolnym ma w przydziale „wspomaganie” w klasie IV?
Art. 6a ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) określa, że oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły (a nie zespół), który przy jej dokonywaniu:
1) zasięga opinii rady rodziców,
2) może zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego,
3) na wniosek nauczyciela zasięga, a z własnej inicjatywy może zasięgnąć opinii właściwego doradcy metodycznego na temat pracy nauczyciela, a w przypadku braku takiej możliwości – opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego,
4) w przypadku nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela lub dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela – zasięga opinii mentora.
Rada rodziców i mentor przedstawiają pisemną opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie pracy nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii przez radę rodziców lub mentora nie wstrzymuje dokonywania oceny pracy.
Dyrektor szkoły przy dokonywaniu oceny na wniosek nauczyciela zasięga, a z własnej inicjatywy może zasięgnąć, w przypadku braku właściwego doradcy metodycznego, opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego.
W przypadku opiniowania przez innego nauczyciela, znaczenie przy jego wyborze ma tylko posiadanie przez niego stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego – zatem może to być nauczyciel wymieniony w pytaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta w dniu 28.05.2020 r. napisał prośbę o rezygnację ze stażu, ponieważ od września rezygnuje z pracy w szkole. Czy nauczyciel, opiekun stażu, mimo to daje projekt oceny za okres stażu, czy nauczyciel stażysta ma obowiązek przedłożyć sprawozdanie z realizacji planu za okres stażu? Czy dodatek na start, który pobrał w wysokości 1000 zł dla stażysty powinien oddać?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
1. Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego przed 31 sierpnia 2022 r. i do 31 sierpnia 2027 r. nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego. Odbywa przygotowanie do zawodu (3 lata i 9 miesięcy). Czy stosunek pracy z takim nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu, jeżeli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciel nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego (art.27 ust.4-6 KN)?
2. Czy sformułowanie zawarte w pytaniu 1 będzie również dotyczyło nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego 25 czerwca 2020 r. i jak do tej pory nie złożył wniosku na stopień nauczyciela mianowanego (nauczyciel był zatrudniony od 1 września 2019 r.)? Czy też ten nauczyciel ma jeszcze czas na złożenie wniosku do 15 września 2024 r. bez konsekwencji rozwiązania umowy i jeśli nie złoży do tego terminu, to nastąpi rozwiązanie umowy w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu, czyli z dniem 31 sierpnia 2029 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź- Nauczyciel kontraktowy legitymujący się oceną wyróżniającą po przepracowaniu 2 lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego zamierza złożyć wniosek o awans na nauczyciela mianowanego. ale w trakcie ostatniego roku pracował w wymiarze 8,5 godziny. czy wymiar godzin poniżej pół etatu umożliwia złożenie wniosku na kolejny stopień awansu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej do napisania planu rozwoju na nauczyciela mianowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty i jakich terminów musi dokonać dyrektor jeżeli ma nauczyciela, który stara się o awans na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe