Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy dofinansowania okularów dla nauczyciela. W naszej szkole okulary mogą mieć tylko dofinansowane osoby, które pracują powyżej 4 godz. przy komputerze (administracja, dyrekcja), na skierowaniu na badania wskazujemy wówczas „praca przy komputerze”. W przypadku nauczycieli nie stosujemy tego zapisu. Czy powinniśmy to robić? Czy można nauczycielowi takiego finansowania udzielić i na jakiej podstawie to zrobić? Bo z ZFŚS takiego finansowania nie można udzielić.
W myśl § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli wstępnych, okresowych lub kontrolnych, przeprowadzone zgodnie z art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.) wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Ze względu na to, że powyższy przepis jest bardzo ogólny, pracodawca w wewnętrznym akcie prawnym (np. regulaminie, zarządzeniu, decyzji itp.) powinien określić szczegółowe zasady przydziału okularów, w szczególności kwotę refundacji, czasokres ich używalności, a także ewentualnie termin, w jakim pracownik może się ubiegać o zwrot kosztów zakupionych przez siebie okularów.
Prawo do refundacji kosztów poniesionych na zakup okularów do pracy przy komputerze przysługuje zarówno pracownikom, jak i praktykantom czy stażystom, o ile korzystają z komputera co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Nie przysługuje ono zatem osobom, których wymiar czasu pracy przy komputerze jest krótszy niż 4 godziny na dobę, przy czym nie chodzi tu o przeciętny wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a o faktyczne przekraczanie – nawet tylko w niektóre dni tygodnia – wymiaru połowy normy czasu pracy.
Powyższe dotyczy również nauczyciela, który podczas wykonywania obowiązków służbowych obsługuje komputer. Niemniej jednak pracodawca musiałby ocenić, czy praca z komputerem faktycznie zajmuje połowę dobowego wymiaru czasu pracy, bowiem praca z tablicą interaktywną, książkami i uczniami nie wlicza się do tego czasu.
Gdyby jednak nauczyciel spełnił przywołane powyżej przesłanki, to pracodawca powinien mu takie okulary zapewnić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel informatyki od grudnia 2017 roku do grudnia 2018 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W czasie tego urlopu zakupił okulary i wystąpił do dyrektora szkoły o zrefundowanie zakupu tych okularów. Czy takiemu nauczycielowi na urlopie należy się zwrot kosztów, tym bardziej że nie wykonuje on żadnych czynności służbowych z wykorzystaniem komputera?
- W szkole oprócz stanowiska Dyrektora utworzone są stanowiska kierownicze wicedyrektora i kierownika szkolenia praktycznego.
Na powierzeniu stanowiska Kierownika szkolenia praktycznego widnieje termin "czas nieokreślony".
Czy i w jakim terminie zgodnie z art. 66 ust. 1 i ust. 2 Prawa oświatowego możliwe jest wypowiedzenie i odwołanie przez Dyrektora z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli w 2018 r.?
- Pytanie dotyczy nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony. W chwili obecnej przebywa na urlopie uzupełniającym. Od września nie mamy dla niego godzin. Czy wręczenie wypowiedzenia ww. nauczycielowi jest możliwe w związku ze zmniejszeniem oddziałów w szkole, będącego na urlopie uzupełniającym? Czy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności można wręczyć wypowiedzenie ww. nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który zakupił w 2020 r. z programu ministerialnego 500+ plus w okresie nauki zdalnej laptopa może składać wniosek na nowy program 2500 zł w bonie na laptopy dla nauczycieli w 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe