Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony. W chwili obecnej przebywa na urlopie uzupełniającym. Od września nie mamy dla niego godzin. Czy wręczenie wypowiedzenia ww. nauczycielowi jest możliwe w związku ze zmniejszeniem oddziałów w szkole, będącego na urlopie uzupełniającym? Czy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności można wręczyć wypowiedzenie ww. nauczycielowi?
Obowiązujące przepisy i orzecznictwo niestety wyraźnie nie rozstrzygają tej kwestii. Do nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę ma zastosowanie art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Zasadą jest więc, że w trakcie urlopu rozwiązanie stosunku pracy jest skuteczne (pracownik zostanie zwolniony z upływem okresu wypowiedzenia), ale wadliwe, ponieważ art. 41 KP stanowi, że pracodawca nie może (prawidłowo) wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu. Jednocześnie w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na umowy o pracę w pełnym wymiarze zajęć i zwalnianych na podstawie art. 20 KN nie zostało wydane orzeczenie ani też nie ma wyraźnej regulacji jednoznacznie wyłączające stosowanie art. 41 KP w okresie ruchu kadrowego. Natomiast w związku z korzystaniem przez nauczycieli w czasie ruchu kadrowego z urlopów zdrowotnych w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy ogólnie wskazał, że konieczność dostosowania stanu zatrudnienia do obiektywnych potrzeb organizacyjnych jednostki oświatowej i wykonywanie związanych z tym zadań kadrowych w oparciu o art. 20 KN następuje zasadniczo „raz w roku” (wyrok SN z dnia 21 października 2013 r., II PK 22/13). W związku z tym w razie ewentualnego odwołania się przez nauczyciela od wypowiedzenia do sądu pracy z uwagi na doręczenie jemu wypowiedzenia w czasie urlopu wypoczynkowego, czyli z naruszeniem art. 41 KP, należałoby powoływać się w drodze analogii na ww. argumentację SN, nie można natomiast przewidzieć ewentualnego rozstrzygnięcia sadu pracy.
Z kolei jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć i ma zostać zwolniony na podstawie art. 27 KN, zgodnie z art. 5 ust. 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.) doręczenie wypowiedzenia w trakcie urlopu byłoby prawidłowe jedynie, gdyby urlop został udzielony nauczycielowi na co najmniej 3 miesiące i szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników; wówczas wypowiedzenie można prawidłowe doręczyć także przed upływem tych 3 miesięcy.
Najmniej problematyczne byłoby uzyskanie zgody nauczyciela na zakończenie zatrudnienia za porozumieniem stron (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dnia 31 sierpnia 2107 podpisałam umowę z nauczycielem j. angielskiego (8 godz. /tyd.) na czas określony do 31 sierpnia 2018. Wczoraj tj. 23.11.2017r. nauczyciel przynosi mi wypowiedzenie umowy bez wpisania okresu wypowiedzenia z powodów zdrowotnych. Czy okres, który powinien wpisać to 2 tygodnie ? i skończy się jego wypowiedzenie 9 grudnia ? Czy na wypowiedzeniu powinien wpisać dokładny dzień ostatniego dnia okresu wypowiedzenia? Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka po urlopie macierzyńskim przebywa nieprzerwanie od 27 marca 2022 r. do 5 listopada 2022 r. na urlopie rodzicielskim, płatnym 80 %, złożyła długi wniosek . Czy w związku ze zmianami, które miały obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r. nauczycielka ta może złożyć wniosek od 1 sierpnia i płatność 81,5 %? Czy nie ma takiej możliwości? Co z urlopami które trwają w momencie zmiany przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej specjalnej, w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, musi być zatrudniony doradca zawodowy i trzeba organizować dodatkowe zajęcia z doradztwa w klasach VII i VIII oraz w szkole przysposabiającej do pracy? Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba realizująca doradztwo? Jaki jest wymiar godzinowy takich zajęć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może wyjeżdżać za granicę w celach turystycznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zajęcia (np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) powinien realizować pedagog szkolny w ramach swojego pensum w myśl nowych przepisów prawa oświatowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe