Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy kwalifikacji. Nauczyciel historii uczył także wos-u w gimnazjum. Teraz, po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, kuratorium zakwestionowało te kwalifikacje. Czy miało rację? Na jakiej podstawie? Uważam, że była to błędna decyzja. Proszę o wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do prowadzenia zajęć w gimnazjum posiadała osoba, która ukończyła:
- studia wyższe na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem,
- studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu,
- studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny
oraz posiadała przygotowanie pedagogiczne.
W opisanym przypadku, nauczyciel musiałby udokumentować, że zakres studiów z historii obejmował treści wiedzy o społeczeństwie.
W wielu szkołach nauczyciele historii uczyli również wos-u na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów - kwalifikacje zostały im uznane. Osoby takie, zgodnie z § 28 rozporządzenia, jeżeli były zatrudnione w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zachowały nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.
W obecnie obowiązującym Rozporządzeniu dot. kwalifikacji nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 r. zawarte zostały następujące przepipsy:
§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w niepublicznej szkole podstawowej nauczycieli którzy mają np. 2h historii lub 3h plastyki można zatrudnić na umowę zlecenie? Plan zajęć w/w nauczyciele ustalą sobie sami.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w jednej szkole (macierzystej) w pełnym wymiarze na czas nieokreślony, natomiast w drugiej na 1/2 etatu na czas nieokreślony. Czy będzie przysługiwała mu 6- miesięczna odprawa, jeżeli: 1) dyrektor szkoły macierzystej wyrazi zgodę na dodatkowe zatrudnienie, ale w drugiej szkole nie będzie możliwości jego dalszego zatrudnienia (ze względu na wygaszenie gimnazjum)? 2) dyrektor macierzystej szkoły nie wyrazi zgody na podjęcie pracy w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi za opiekę nad uczniami podczas konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez kuratora oświaty, pikników naukowych organizowanych w soboty lub w niedziele? Czy można nauczycielowi wypłacić godziny ponadwymiarowe za czas ich trwania, czy należy mu się dzień wolny? Jaki to ma być dzień, czy decyduje o tym dyrektor, czy nauczyciel sam go wskazuje? Czy nauczyciel wykazuje w dniu wolnym, który otrzymał za pracę w sobotę (niedzielę), wynikające z przydziału czynności godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie przepracował? Terminy konkursów i akcji ustalane są przez inne instytucje, szkoła nie ma na to wpływu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pilną informację dotyczącą możliwości zawarcia umowy na zastępstwo do zastępowania nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w placówce (dyrektor, wicedyrektor)- do realizacji godzin dydaktycznych, których osoby pełniące funkcje kierownicze nie realizują ze względu na tzw. zniżkę godzin. Pełnienie funkcji ma charakter kadencyjny. Czy w związku z tym faktem, na okres pełnienia funkcji dyrektora czy wicedyrektora szkoły, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za osoby pełniące te funkcje, ale nie na stanowiskach kierowniczych tylko na stanowisku nauczycielskim np. wicedyrektor jest polonistą, ale ze względu na pełnioną funkcją (zniżka godzin) nie realizuje swoich godzin jako polonista i istnieje konieczność zatrudnienia innego nauczyciela polonisty. Czy zatrudniony polonista, który przejął godziny zajęć dydaktycznych za wicedyrektora, może być zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela polonisty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w wymiarze 21/21 etatu (ustalone tzw. pensum łączone, na które składa się 11 godzin w szkole i 10 godzin w świetlicy), jego wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową wynosi 32,46 zł (gdzie pensum to 21 x 4,16 = 87,36; 2824,00 zł/87 godz. = 32,46 zł).
Czy wyliczona w ten sposób stawka godzinowa odnosi się do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz zastępstwa doraźne realizowane zarówno w szkole jak i na świetlicy?
Takie ustalenie byłoby zgodne z brzmieniem art. 31 ust.3 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca według stawek osobistego zaszeregowania nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe