Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie zajęcia (np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) powinien realizować pedagog szkolny w ramach swojego pensum w myśl nowych przepisów prawa oświatowego?
W ramach pensum nauczyciel – pedagog realizuje zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz (art. 42 ust. 2 pkt 1 KN), których katalogu przepisy szczegółowo nie określają. Pedagog może realizować zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej, np. korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, rewalidacyjne (§ 4 ust. 2, § 6 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz.U. z 2017 r., poz. 1591), z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, jeśli pedagog posiada kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka (§ 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, Dz.U. z 2017 r., poz. 1635), w ramach zespołu pracującego z dzieckiem niepełnosprawnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz jako nauczyciel wspomagający, jeśli ma kwalifikacje z pedagogiki specjalnej (§ 6 ust. 1 pkt 2, § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeszcze odnośnie tego pytania: "Pracownicy należy się 26 dni urlopu wypoczynkowego, pracuje na 0,2 etatu po 1,6 godz dziennie czyli 1 godzinę 36 minut codziennie (8 godzin tygodniowo: 5 dni tj. 1,6). Ile dni urlopu należy się tej pracownicy od stycznia do czerwca w dniach i godzinach?" Jaki wpis jest wtedy na świadectwie, w pkt. 6 - 1 odnośnie wykorzystania urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na 17/18 można przyznać godz.ponadwymiarowe? Obecnie mogą mieć przyznane godziny ponadwymiarowe jedynie nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja 1: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2021 – 31. 08. 2026
2. Porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę : 01. 09. 2022 – 31. 08 2027
Sytuacja 2: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2019 – 31. 08. 2020
2. Umowa na czas: 01. 09. 2020 – 31. 08 2022
3. Umowa na czas: 01. 09. 2022 – 31. 08. 2026
26. 08. 2024r. nauczyciel uzyskał tytuł nauczyciela mianowanego
PYTANIE:
1. Czy któremuś nauczycielowi umowa powinna być przekształcona na czas nieokreślony?
2. Jeśli nie, to jak przekształcić umowę nauczycielowi z sytuacji 2 w związku z mianowaniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka wychowania przedszkolnego będzie musiała uczyć języka obcego? W internecie aż huczy od informacji na forach. Myślałam, że będzie mogła jeśli ma kwalifikacje ale skąd nagle panika, że trzeba się nauczyć języka, żeby dalej pracować z dziećmi i realizować podstawę programową?
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej pracujący w zespole szkół (szkoła podstawowa i wygaszane gimnazjum) dostał wypowiedzenie stosunku pracy w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów. Nauczyciel napisał o przeniesienie w stan nieczynny z dniem 1 września 2017 r. Dyrektor wyraża zgodę.
W dniu 28.08.2017 r. zostaje zatwierdzony aneks do arkusza innej placówki, w której zaplanowano zatrudnienie ww. nauczyciela w pełnym etacie. W dniu 01.09.2017r., kiedy nauczyciel rozpoczyna stan nieczynny podpisuje umowę o pracę w innej placówce.
Czy w związku z zaistniałą sytuacją nauczyciel nabywa prawo do świadczeń - z tytułu przebywania w stanie nieczynnym, odprawy, itp.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe